A A+ A++

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do senackiej Komisji Ustawodawczej o zmianę prawa w zakresie zawieszenia w czynnościach zawodowych podejrzanego adwokata lub radcy prawnego.

Rzecznik zauważa, że obecnie na poziomie śledztwa o sytuacji podejrzanego adwokata albo radcy prawnego decyduje prokurator. Sąd natomiast, gdy proces już trwa.

– Rzetelnie ocenić potrzebę takiego zawieszenia może tylko organ niezależny – podkreśla Bodnar. – Obecnie jest nim nie prokuratura, lecz tylko sąd Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny może bowiem ingerować w to, kto będzie wykonywał zawód adwokata, pozbywając się obrońców swych politycznych konkurentów w toczących się postępowaniach – dodaje.

Najlepiej sytuację instrumentalnego stosowania prawa dla celów politycznych obrazuje zdaniem RPO sprawa mec. Romana Giertycha, którego prokuratura zawiesiła w czynnościach, co uchylił potem sąd. Według Bodnara takie działanie może mieć na celu pozbawienia podejrzanego możliwości skutecznej obrony.

Wszystko za sprawą połączenia funkcji sprawowanych przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.  – (…) w obecnym kształcie ustrojowym nie sposób uznać, że prokuratura cechuje się niezależnością od władzy wykonawczej – ocenia rzecznik.

– Stosując zawieszenie w trakcie śledztwa, Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny może zatem ingerować realnie w to, kto będzie wykonywał zawód adwokata lub radcy prawnego, pozbywając się obrońców swoich politycznych konkurentów w toczących się postępowaniach – dodaje.

Wobec powyższego … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować ZUS
Następny artykułWyższa emerytura dla osób urodzonych w 1953 roku