A A+ A++

Został pan rzecznikiem praw obywatelskich w burzliwych okolicznościach, po wielu próbach. Jest pan pierwszym RPO wybranym w ciągu dwóch kadencji spoza wskazań obozu rządowego. Czym się pan zajmie? Czym będzie się różnić pana kadencja od kadencji poprzednika?

Nie chciałbym porównywać się do poprzedników. Mam własną wizję sprawowania tego urzędu. Już w czasie procedury wyborczej podkreślałem, że moim priorytetem jest ochrona osób dotkniętych wykluczeniem, w szczególności ludzi z niepełnosprawnościami, dotkniętych kryzysem bezdomności, ofiar przemocy domowej, osób dotkniętych nienawiścią, będących adresatami pogardy z powodu płci, wyznania, orientacji seksualnej, pochodzenia etnicznego, społecznego czy biedy. Zakreśliłem również priorytety na pierwsze tygodnie – chcę się spotkać z komendantem głównym policji w sprawie tego, jak zachowują się funkcjonariusze podczas zatrzymań.

Będzie się pan domagał wyjaśnień w sprawie ostatnich wydarzeń w Lubinie, gdzie po interwencji policji zmarł mężczyzna i doszło do zamieszek?

Oczywiście, niezwłocznie wystąpiłem z wnioskiem o przedstawienie wyjaśnień. Wydarzenia z Lubina są bulwersujące, zmarł człowiek. Moim obowiązkiem jest ustalenie, do czego doszło w tej sprawie.

Jakie jeszcze będą pana priorytety jako RPO?

Bardzo zależy mi na poprawie sytuacji opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Przygotowuję wystąpienie, które wskaże na potrzebę fundamentalnej zmiany koncepcji świadczenia pielęgnacyjnego tych osób.

Na czym będzie polegała?

Mamy dwa niewykonane orzeczenia TK – jedno dotyczy zróżnicowania świadczenia w zależności od tego, kiedy wystąpiła niepełnosprawność, a drugie odnosi się do pozbawienia świadczenia osób, którym przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Ale trzeba pójść jeszcze dalej. Podstawową przesłanką przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest dziś rezygnacja z pracy. Moim zdaniem pomoc państwa powinna być przekazana wszystkim opiekującym się osobami z niepełnosprawnościami, niezależnie od tego, czy pracują, czy nie. Jako społeczeństwo jesteśmy to winni ludziom z niepełnosprawnościami.

Do tej pory mówiono, że byłoby to zbyt wielkie obciążenie dla budżetu, że najpierw należałoby zmienić sposób orzekania o niepełnosprawności.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW cieniu “lexTVN” przegłosowano podwyżki dla polityków
Następny artykułSukces labradora Carlosa! Wykrył heroinę na przejściu granicznym w Słubicach