A A+ A++

W czwartek samorządowcy (m.in. prezydenci Warszawy, Gdańska, Sopotu i Sosnowca) ujawnili, że w nocy otrzymali od Poczty Polskiej maile z nakazem udostępnienia spisów wyborców wraz z danymi osobowymi – adresami, imionami i nazwiskami i numerami PESEL.

W piśmie do premiera Bodnar podkreślił, że z uwagą przyjął informację o działaniach Poczty Polskiej. Powołał się na stanowisko Związku Miast Polskich, w którym wskazano, że Kodeks wyborczy ani żadna inna ustawa nie przewidują udziału Poczty Polskiej w realizacji zadań związanych z organizacją wyborów, wymagającego udostępnienia danych.

zobacz także:

Rzecznik zauważył, że brakuje odpowiednich ram prawnych do przekazywania Poczcie Polskiej danych ze spisów wyborców, co zagraża ochronie prywatności jednostki.

“Jako podstawę swych wniosków Poczta Polska podaje art. 99 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, a także decyzję Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r. (dotyczącą podjęcia przez Pocztę Polską S.A. czynności niezbędnych do przygotowania wyborów na Prezydenta RP w 2020 r.). Budzi to zasadnicze wątpliwości. Przepis ten pozwala przekazać dane wszystkich obywateli bez odpowiednich zabezpieczeń, z różnych źródeł i w bardzo szeroko zakreślonych celach” – zaznaczył Bodnar.

Dodał, że obecnie wątpliwe jest istnienie podstawy ustawowej umożliwiającej prze … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKukułki Residence. Apartamenty i domy jednorodzinne na nowym osiedlu w Sosnowcu
Następny artykułKto jechał tym autobusem, ten jest zagrożony. Sanepid poszukuje pasażerów.