A A+ A++

Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje Prezesowi Rady Ministrów postulaty ekspertów i organizacji społecznych dotyczące działań, jakie państwo powinno podjąć, aby zmniejszyć społeczne skutki uzależnienia od wyrobów nikotynowych

Polityka antynikotynowa państwa, a w zasadzie brak takiej długofalowej, spójnej i konsekwentnej polityki wobec uzależnienia od nikotyny, powoduje, że co roku w Polsce w wyniku chorób odtytoniowych umiera ok. 83. tys. osób. Oznacza to, że z mapy kraju rokrocznie znika miasto wielkości Jeleniej Góry. Blisko 28,8% Polaków deklaruje, że pali codziennie (eksperci wskazują, że liczba ta rośnie). Szczególnie niepokojący jest wzrost liczby palących wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym RPO zwrócił się do ekspertów i organizacji społecznych o podjęcie próby wskazania, jakie działania państwo powinno podjąć, aby zmniejszyć społeczne skutki uzależnienia. Przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, zwłaszcza Fundacją Chorób Mózgu, BRPO 22 maja 2024 r. zorganizowało seminarium pt. “Palący problem – uzależnienie od palenia tytoniu i wyzwania dla polityki antynikotynowej”. RPO wystosował również apel do premiera Donalda Tuska, by pochylił się nad niezwykle ważnym problemem i wnioski ekspertów uwzględnił w polityce zdrowotnej państwa.

Od przedszkola do niepalenia

Eksperci uważają, że jednym z najważniejszych wyzwań jest wypracowanie długofaIowego programu edukacji antytytoniowej i promocji zachowań prozdrowotnych, skierowanego do najmłodszych. Bardzo ważne jest objęcie edukacją antynikotynową już najmłodszych uczniów szkół podstawowych, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Tylko bowiem świadomość konsekwencji i zagrożeń wynikających z używania wyrobów tytoniowych może uchronić młodzież przed uzależnieniem, a w konsekwencji doprowadzić do zmniejszenia populacji osób używających produktów nikotynowych

Spersonalizowana nauka

– Program ten musi być dostosowany do wieku odbiorców i opierać się na nowoczesnych i stale aktualizowanych narzędziach edukacyjnych, z uwzględnieniem mediów społecznościowych, które obecnie mają największy wpływ na kształtowanie zachowań i preferencji młodego pokolenia – czytamy w apelu do premiera.

W procesie edukacji nie można też pominąć nauczycieli, rodziców i opiekunów, tak aby również oni rozpowszechniali i promowali środowiska wolne od wyrobów zawierających nikotynę. A nakłady związane z edukacją młodzieży są zawsze efektywniejsze niż wydatki związane z późniejszym leczeniem chorób odtytoniowych.

Uzależnieni od tytoniu pod specjalną opieką

W ramach polityki antynikotynowej eksperci proponują wprowadzenie programów wspierających osoby już uzależnione od nikotyny. Powinny one obejmować dostęp do specjalistycznego wsparcia, poradni medycznych, refundowanych produktów medycznych skutecznych w leczeniu uzależnień oraz nowoczesnych wytycznych dla lekarzy POZ. Zalecają także stworzenie programów redukcji szkód dla osób, które nie znajdują poprawy w terapii nikotynowej. Działania te powinny być wspierane przez stałą kampanię medialną, w tym w mediach społecznościowych, promującą pomoc w rzucaniu palenia.

Licencja na sprzedaż papierosów

Należy także podjąć działania mające na celu ograniczenie dostępności produktów zawierających nikotynę. Wśród proponowanych środków znajduje się m.in. obowiązkowa weryfikacja wieku kupującego przez sprzedawców oraz wprowadzenie surowych kar za nieprzestrzeganie tego obowiązku. Eksperci uważają, że efektywnym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie licencji na sprzedaż wyrobów nikotynowych, a także podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do zakupu tych produktów z obecnych 18 do 21 lat. Ponadto, istnieje zgodność co do tego, że regularne podwyższanie podatków na wyroby tytoniowe zmniejszy liczbę ich konsumentów.

Eksperci proponują zakaz sprzedaży plastikowych, jednorazowych e-papierosów i e-papierosów z dodatkami smakowymi, ponieważ przyciągają one młodych użytkowników i mogą prowadzić do uzależnienia od nikotyny. Ponadto, sugerują wprowadzenie obowiązku badania składu nowatorskich wyrobów tytoniowych na koszt importera lub producenta, co przyczyni się do ochrony zdrowia i środowiska.

Zakaz eksponowania produktów tytoniowych

Eksperci podkreślają konieczność wprowadzenia całkowitego zakazu reklamy i promocji wyrobów nikotynowych ze względu na ich szkodliwość. Ponadto, sugerują zakaz eksponowania tych produktów w punktach sprzedaży. Specjaliści proponują utworzenie centralnego ośrodka odpowiedzialnego za koordynację polityki antynikotynowej. Ośrodek ten miałby monitorować konsumpcję produktów nikotynowych, stosując wystandaryzowane metody badawcze, oraz oceniać skuteczność działań i usług mających na celu redukcję używania tytoniu. RPO apeluje do premiera o pochylenie się nad tymi problemami oraz rozważenie przekazania ich właściwym resortom. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPanasonic: Sekret sukcesu AVoIP
Następny artykułMiasto wyjaśnia potrzebę budowy nowej siedziby Banialuki