A A+ A++

Rozwój jest możliwy w każdym wieku, z wykładem pod takim tytułem oraz z garścią praktycznych porad na ten temat przyjechał do Kcyni, odwiedzający regularnie przeróżne UTW w całej Polsce, ceniony trener rozwoju osobistego, Jacek Łapiński. Dziś z zabawnym, ciekawym i pouczającym wykładem wystąpił przed słuchaczami kcyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Uniwersytet Trzeciego Wieku ma to do siebie, że zrzesza bardzo ciekawe życiorysy – rozpoczął wykładowca – przeliczyłem, jest Was tu dzisiaj 41 osób, bardzo mnie to cieszy. 

Dr Jacek Łapiński jest pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą, pasjonat psychologii pozytywnej, nauczycielem, a przede wszystkim przyjaznym, pogodnym i radosnym pasjonatem psychologii pozytywnej. Jest również pisarzem, autorem trzech, jak dotąd, książek – Dlaczego warto czytać książki, Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym oraz Z uśmiechem Ci do twarzy. Prowadzi on szkolenia i spotkania autorskie dotyczące pogłębiania pasji i rozwoju osobistego.

 – Jeśli jesteś uśmiechnięty – to jesteś zdrowszy. Jeśli jesteś uśmiechnięty – to lepiej działasz. Jeśli jesteś zdrowy i dobrze działasz, to odniesiesz sukces i będziesz jeszcze bardziej uśmiechnięty – podkreśla autor.

Wykładowca rozpoczął spotkanie od prostego pytania, co jest dla Ciebie w życiu ważne? Z sali padały różne odpowiedzi, które zostały odnotowane. Następnie dr Łapiński odniósł się do każdej z nich. W swym wystąpieniu nawiązywał wielokrotnie do tego, byśmy się uśmiechali, niezależnie od pogody za oknem, bo tak naprawdę najważniejsza jest pogoda ducha. Jak mówił, z życzliwością i uśmiechem łatwiej  przejść przez życie.

– Okazuje się, że najkorzystniej jest przebywać w towarzystwie, wśród ludzi, bo udowodniono, że człowiek w towarzystwie uśmiecha się 30 razy częściej niż gdy jest sam. I to nasze pogodne oblicze jest czymś wyjątkowym, bo oprócz tego, że nam samym jest przyjemniej się uśmiechać, to dodatkowo obdarowując kogoś spontanicznym uśmiechem mamy wpływ na nastrój tej drugiej osoby. To jacy jesteśmy, jak podchodzimy do życia i ludzi zależy nie tylko od nas samych, naszych nabytych w życiu doświadczeń, które w jakiś sposób wpłynęły na nasze postrzeganie rzeczywistości, ale także od natury, z którą człowiek się rodzi – pesymistyczną lub optymistyczną – mówił wykładowca.

Bardzo ważną rolę w naszym życiu powinny odgrywać książki. Dlaczego? Dlatego, że czytanie jest czynnością która pozwala zdobywać i przekazywać wiedzę. Książki, mimo iż mają cenę rynkową, są bezcenne, ponieważ karmią nasz umysł, rozwijają i kształtują nasze osobowości.

Wiele rzeczy mamy na wyciagnięcie ręki, a ich po prostu nie doceniamy – podkreślał – każdy kolejny dzień powinien upływać nam na dostrzeganiu tego, co dobre.

Każdy z nas ma w sobie coś co warto rozwijać. Podstawą jest chcieć, a nie musieć. Umieć odpuszczać. Wiele miejsca poświęcił również odnotowanemu na początku spotkania spokojowi.

– Osobiście cenie spokój – święty spokój nie ma ceny. Miły nie oznacza uległy. Można mieć różny temperament, ale czasem i mądrego człowieka złość czyni głupim. Emocje mogą czasem ponieść, ale można je okiełznać. Można reprezentować spokojną konsekwencję – mówił.

Wykładowca podkreślał również znaczenie aktywności fizycznej, gimnastyki i spacerów na nasze szczęści.

– Ważny jest codzienny kontakt ze światłem słonecznym, nawet, gdy słońce ukryte jest za chmurami – mówił. Sam przyznał, że bardzo często wyprowadza na spacer swój telefon komórkowy. Nie ma w tym nic złego ponieważ człowiek musi mieć kontakt z innymi ludźmi, musi mieć grono bliskich znajomych, rodziny, przyjaciół, z którymi może spędzić czas.

„Tak więc uśmiechnij się, proszę! Aby również los uśmiechnął się do Ciebie! Jeśli jesteśmy pogodni, zwiększamy szansę na pogodę dla bogaczy. (…) Owszem, czasem trzeba się wypłakać. Łzy oczyszczają, ale po deszczu zawsze wychodzi słońce, zatem i na twarzy zajaśnieje promienny uśmiech”.  

Na nowy rok życzył studentom, aby mieli co wspominać, aby nie były to tylko wspomnienia dobre, ale też szalone, niekoniecznie takie, o których chciałoby się opowiadać wnukom, ale które pamiętało się będzie za 10 lat i więcej. Z nowym roku w człowieka wstępuje optymizm, warto go właściwie wykorzystać.

Zabawny wykład, przeplatany anegdotami i żartami oraz cytatami znanych ludzi sprawił, że 1,5 godzinny wykład minął w oka mgnieniu.

Jacek Łapiński to Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa UwB. Posiada bogate doświadczenie zawodowe wynikające ze stanowiska radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego, Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska, członka Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, nauczyciela akademickiego (przedmioty: „Prawo konstytucyjne”, „Stanowienie prawa miejscowego”, „Konstytucyjny system organów państwowych”) na Wydziale Prawa UwB i Wydziale Administracji UwB w Siedlcach, szkoleniowca (i trenera) z różnego zakresu wiedzy (np. samorządu, marketingu), redaktora naczelnego czasopism lokalnych poruszających sprawy społeczne.

Jestem nienasyconym czytelnikiem. Trawi mnie pasja poznania i zrozumienia wielu nowych tematów. Czytam wszystko co może wzbogacić moją wiedzę. Przeczytałem kilkaset książek i tysiące stron różnych materiałów. Jednak nie warto szczycić się tym co się przeczytało, ale tym co się przemyślało i rzeczywiście dokonało – pisze o sobie na oficjalnej stronie Internetowej jaceklapinski.pl – W życiu zdobywałem różne doświadczenia zawodowe. Czytam także wiele różnych gazet. Dzienniki: „Dziennik Gazeta Prawna”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, tygodniki opinii: „Angora” „Newsweek”, „Polityka”, „Uważam Rze”, „Wprost”, magazyny: „Businessman.pl”, „Charaktery”, „Coaching”, „Focus”, „Forbes”, „Sukces”, „Własny Biznes – Franchising” i dzienniki lokalne: „Gazeta Współczesna”, „Kurier Poranny”. Kupując gazety wydajemy jednorazowo ok. 100 zł, ale zyskujemy wiele cennych inspiracji. W 2009 r. postanowiłem napisać pierwszą książkę. Podjąłem przemyślane działanie w tym celu, aby moje myśli zyskały realną formę. Stało się „to” zadaniem do zrealizowania. To był też mój pierwszy krok w realizacji mojej życiowej misji i pasji – dodaje.

Kolejny wykład, ostatni w zimowym semestrze, już za 2 tygodnie. Tematem prelekcji będzie Polska, jakiej nie znacie. Wykład poprowadzi mgr Jarosław Jagodziński.  

Uniwersytet Trzeciego Wieku, funkcjonuje w Kcyni już od kilkunastu lat, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Słuchaczami są seniorzy, osoby aktywne, ciekawe życia i świata, nie bojące się wyzwań i mimo wieku, chcące studiować.

Przypomnijmy, 6 marca 2012 roku zawiązała się współpraca pomiędzy Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy a Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Klary Prillowej w Kcyni, a jej efektem było utworzenie Kcyńskiej Filii Uniwersytetu Trzeciego Wyższej Szkoły Gospodarki. Filia Uniwersytetu zlokalizowana została w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury im. Klary Prillowej przy ulicy Libelta 27, w Kcyni. W trwającym roku akademickim 2023/2024 na wykłady uczęszcza 52 studentów, w tym troje nowych. 
Uniwersytety Trzeciego Wieku to ważne instytucje, ponieważ aktywizują seniorów i mogą potencjalnie ograniczyć negatywne konsekwencje starzenia się społeczeństwa. bezczynne albo są samotne. 

Ewa Hałas

Źródła:

jaceklapinski.pl

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiS samo się podłożyło. A Tusk uderzył tam, gdzie boli
Następny artykułSuskie starostwo z komunikacyjną ankietą