Rozsyp pod dynią. Urośnie dorodna i smaczna
Jesień to czas zbiorów dyni
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Studio Barcelona
17.09.2024 14:30, aktual.: 17.09.2024 15:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dynia to jeden z najpopularniejszych owoców uprawianych w Polsce. Ze względu na swoje walory smakowe, jak i atrakcyjny wygląd, cieszy się sporą popularnością. Co zrobić, by szybko dojrzała i wyrosła?
Najpopularniejsze odmiany to dynia zwyczajna (cucurbita pepo), dynia olbrzymia (cucurbita maxima) oraz dynia piżmowa (cucurbita moschata). Aby skutecznie ją uprawiać, należy zacząć od wyboru odpowiednich nasion, które powinny być zdrowe i nieuszkodzone, co gwarantuje lepszy plon.
Zanim przystąpisz do siewu, musisz przygotować odpowiednie podłoże. Dynie preferują gleby lekkie, przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Grunt powinien być dobrze nawodniony, ale bez nadmiernej wilgoci, która mogłaby prowadzić do gnicia korzeni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Spróbuj, zanim ugotujesz. Uchronisz się przed poważnym zatruciem
Siew i pielęgnacja dyni
Siew dyni najlepiej przeprowadzić w połowie maja, gdy ziemia jest już dostatecznie ciepła. Nasiona umieszczamy w dołkach o głębokości około 2-3 cm, zachowując odstęp około 1-1,5 metra między kolejnymi sadzonkami. Dynie potrzebują dużo przestrzeni do wzrostu.
W początkowej fazie ważne jest regularne podlewanie roślin. Unikaj jednak przelewania, które może prowadzić do chorób korzeni. Dynie są roślinami ciepłolubnymi, więc warto zadbać o ich ochronę przed przymrozkami, zwłaszcza na początku sezonu.
Zobacz też: “Zespół toksycznego kabaczka”. Można całkowicie wyłysieć i nawet umrzeć
Jakimi nawozami wzmacniać dynie?
Dynie należy podsypać nawozem potasowo-fosforowym. Jak twierdzą znawcy, przyspieszy to dojrzewanie, ich skórka stanie się grubsza i stwardnieje, owoc będzie można również dłużej magazynować.
Dynia nabierze dzięki temu mocno pomarańczowego lub zielonego koloru, a miąższ stanie się smaczny i soczysty – a właśnie taki stanowi najlepsze źródło cukru i substancji pokarmowych. Podczas nawożenia warto skubnąć czubek centralnego pędu.
Dynie przechowuj w temperaturze od 15 do 20 st. C. przy wilgotności maksymalnie 70 proc.
Przypomnijmy, że owoc ten jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, potasu i wapnia. Dzięki tryptofanowi pozytywnie działa na nasze samopoczucie – tryptofan jest niezbędny do wytwarzania serotoniny, z kolei serotonina wpływa na wytwarzanie w naszym organizmie melatoniny, która jest odpowiedzialna za sen.
Pestki dyni korzystnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie. Znajdująca się w niej luteina wspomaga procesy związane z widzeniem.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS