A A+ A++

Brytyjski producent elektroniki opracował pierwszy na świecie w pełni nadający się do recyklingu laminat. Powszechne wdrożenie takich substratów PCB może zrewolucjonizować branżę e-odpadów, a co najmniej jeden duży gracz już zgłosił chęć wykorzystania tego rozwiązania.

Soluboard od Jiva Materials

Firma Infineon ogłosiła niedawno, że zastosuje Soluboard od Jiva Materials, biodegradowalną płytkę drukowaną zbudowaną z naturalnych włókien roślinnych. Zamiast rozdrabniać i spalać wyrzucony laminat, osoby zajmujące się recyklingiem mogą zanurzyć go w gorącej wodzie (90°C) na pół godziny. Taka kąpiel powoduje rozpad włókien PCB, pozostawiając stałe chipy i inne komponenty, które można łatwo odzyskać i ponownie wykorzystać lub wysłać do dalszego recyklingu. Jeśli Soluboard nie zostanie poddane takiemu recyklingowi i trafi do tradycyjnej utylizacji elektroniki, spali się tak samo jak zwykłe laminaty.

Firma Infineon ogłosiła niedawno, że zastosuje Soluboard od Jiva Materials, biodegradowalną płytkę drukowaną zbudowaną z naturalnych włókien roślinnych.

Fakt, że kąpiel musi trwać pół godziny w wysokiej temperaturze, sprawia, że nie musimy obawiać się, iż typowe zalania a nawet szybkie zanurzenie w wannie, spowodują rozpuszczenie i uszkodzenie laminatu. Jiva powiedziało również, że projektuje Soluboard, aby był odporny na środowiska o wysokiej wilgotności.

Mimo to pomysł mieszania płynów z elektroniką budzi wątpliwości. Cześć osób sugeruje bowiem, że producenci sprzętu mogą wykorzystać tę technologię do planowanego starzenia się, aby zmusić konsumentów do przejścia na nowsze urządzenia w szybszym czasie. Z drugiej strony trudno nie dostrzec korzyści takie rozwiązania. W zeszłym roku Microsoft wykorzystał płytkę drukowaną Soluboard do stworzenia biodegradowalnej myszy komputerowej. W ramach procesu testowania laminat został rozpuszczony w wodzie. Główny chip został odzyskany, wypalony w piecu w celu usunięcia wilgoci i użyty ponownie bez oznak utraty wydajności. Microsoft doszedł do wniosku, że projekt zmniejszył wpływ myszy na środowisko o 60,2 procent w porównaniu z tradycyjną metodą.

Co ciekawe, Microsoft powiedział, że jego laminat można rozpuścić w zaledwie 5,5 minuty w temperaturze 100 stopni Celsjusza lub w ciągu pięciu godzin w wodzie o temperaturze 20 stopni Celsjusza. To nieco inne parametry niż te, o których mówił współzałożyciel Jiva Materials, Jonathan Swanston, ale być może Microsoft używał kompozycji o innych właściwościach.





Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdańsk Główny otwarty ponownie po czterech latach. Jest co podziwiać
Następny artykuł57 krajów i 2000 osób – EJC w Lublinie