Sejm w ekspresowym tempie, odrzucając wszystkie poprawki Senatu, przyjął nowelizację ustawy o ochronie granic. Rządowi było to potrzebne, aby utrzymać zakaz przebywania na terenie objętym stanem wyjątkowym u granicy z Białorusią.
Czytaj więcej
Zgodnie z przepisami stan wyjątkowy musiał się zakończyć 2 grudnia. Zjednoczona Prawica dzięki nowelizacji wprowadziła przepisy, które podtrzymują obostrzenia. Wśród nich – zakaz przebywania w strefie nadgranicznej “na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej – z Białorusią, Ukrainą i Rosją – w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej”.
Odrzucone poprawki Senatu dotyczyły m.in. możliwości przebywania na tych terenach dziennikarzy oraz organizacji, niosących pomoc medyczną i humanitarną, a także że przepisy wprowadzające zakaz wygasałyby po 3 miesiącach.
Ponieważ po błyskawicznym uchwaleniu uchwały przez Sejm równie szybko nowelizację podpisał prezydent, minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zapowiedział, że rozporządzenie wprowadzające zakaz przebywania na terenach nadgranicznych wyda jeszcze dziś.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Jeszcze dziś wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej.
— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) November 30, 2021
Zgodnie z zapowiedzią rozporządzenie zostało wydane krótko przed 22. Wynika z niego, że od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązywać będzie zakaz przebywania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS