A A+ A++

“Rozporządzenie nie może jednak przekształcać, modyfikować ani uzupełniać treści zawartych w ustawie, z której wynika upoważnienie do jego wydania. Rozporządzenie, którego wejście w życie doprowadzi do uzupełnienia czy zmiany treści norm ustawowych, może zostać ocenione jako niezgodne z Konstytucją” – tak Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia zaproponowane przez resort zdrowia rozporządzenie ws. tabletki dzień po. Czy oznacza to, że jego wejście w życie będzie bezprawne?

Rzecznik Praw Obywatelskich punktuje rozporządzenie ws. tabletki dzień po

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił swoje uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Jest to rozporządzenie, dzięki któremu farmaceuci będą mogli wydawać recepty farmaceutycznę na tzw. tabletki “dzień po”, a tym samym dostępność antykoncepcji awaryjnej ma się zwiększyć. 

Pigułka “dzień po”: od 1 maja plan B, czyli rozporządzenie ministra zdrowia

Marcin Wiącek podkreśla, że jego opinia nie dotyczy zasadności wprowadzania tej regulacji, czyli kwestii mieszczących się w sferze swobody politycznej prawodawcy, a także legalności z puntku widzenia prawa.

Usługi aptek nie są usługami w zakresie świadczeń zdrowotnych 

Zgodnie z ustawą o zawodzie farmaceuty, farmaceuci sprawują opiekę farmceutyczną, w ramach której mieści się m.in. konsultacja farmaceutyczna oraz wystawianie recept w raamch kontynuacji zlecenia lekarskiego. Wykonują oni jednak także usługi farmaceutyczne, czyli np. wydają leki z apteki oraz przeprowadzają wywiad farmaceutyczny. 

W projekcie rozporządzenia mowa jest o usłudze farmaceutycznej, jednak RPO podaje w wątpliwość, czy wydanie tabletki “dzień po”, przeprowadzenie wywiadu farmaceutycznego oraz przepisanie recepty farmaceutycznej można traktować jako usługę farmaceutyczną, czy nie jest to już opieka farmaceutyczna. Dodaje, że usługi aptek nie są usługami w zakresie świadczeń zdrowotnych. 

Farmaceuta ma wspierać lekarza w procesie leczenia – nie go zastępować

Inna wątpliwa kwestia, na którą zwraca uwagę RPO, to uprawnienie, jakie otrzymuje dzięki proponowanemu rozporządzeniu farmaceuta. Rzecznik podkreśla, że rolą farmaceuty jest wspieranie lekarza w procesie leczenia, a nie określanie sposobu kuracji, w tym dawkowania potrzebnych leków. 

Co prawda farmaceuta sprawuje opiekę farmaceutyczną, która jest świadczeniem zdrowotnym, ale polega to właśnie na wspieraniu innych zawodów medyczncych w procesie terapeutycznym. 

Jednocześnie pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje, że w projekcie rozporządzenia jest mowa jedynie o usłudze farmaceutycznej, która nie jest świadczeniem zdrowotnym, pomimo wskazania w ustawie o zawodzie farmaceuty na mieszany charakter wykonywania zawodu farmaceuty może budzić zastrzeżenie, czy w programie pilotażowym został określony w sposób wyczerpujący zakres i rodzaj świadczeń opieki zdrowotnej, których on dotyczy – wskazuje Marcin Wiącek.

Jak dodaje RPO, istnieje wątpliwość, czy cel, jakiemu przyświeca opiniowany projekt rozporządzenia, może być zrealizowany w formie programu pilotażowego.

Rozporządzenie ws. tabletki “dzień po” niezgodne z prawem farmaceutycznym

Rzecznik tłumaczy, że wydanie rozporządzenia w takim brzmieniu jest niezgodne z prawem, w szczególności z hierarchią aktów prawnych. Ustawa to akt prawny wyższego szczebla niż rozporządzenie, co oznacza, że przepisy rozporządzenia nie mogą modyfikować, przekształcać ani uzupełniać treści ustawy.

RPO wskazuje, że przepis rozporządzenia, który mówi o tym, że farmaceuta będzie mógł wystawić pacjentowi receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną  jest niezgodny z ustawą Prawo farmaceutyczna. Zgodnie z jej przepisami, receptę farmaceutyczną można wystawić tylko w przypadku zagrożenia życia, a jak podkreśla Marcin Wiązek – ryzyko wystąpienia nieplanowanej ciąży nie jest sytuacją, którą można tak określić.

Osoba poniżej 18 roku życia nie będzie mogła sama kupić tabletki “dzień po”

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmceutyczne, wydanie recepty farmaceutycznje pacjentowi małoletniemu powinno być wydane za zgodą przedstawiciela ustawowego. Projekt rozporządzenia wskazuje jednak, że farmaceuta będzie mógł wypisać taką receptę już 15-latkowi i nie ma mowy o żadnej uprzedniej zgodzie opiekunów. 

Jak wskazuje RPO, jest to kolejny przykład niezgodności przepisów rozporządzenia z ustawą oraz próby modyfikacji treści ustawy rozporządzeniem. Dodaje, że projektowane rozporządzenie doprowadziłoby do tego, że farmaceuta uzyskałby szersze uprawnienia aniżeli lekarz w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów małoletnich.

Źródła:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Aktualizacja: 23/04/2024 12:18

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatnia sesja mieleckiej Radny Powiatu
Następny artykułProf. Bogumiła Kaniewska ponownie wybrana na Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza