Już dziś – 14 sierpnia rozpoczną się uroczystości odpustowe w Ludźmierzu. W tym roku jest tam obchodzony jubileusz 60-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. O północy z 14 na 15 sierpnia bp Jan Zając z Krakowa będzie przewodniczył Pasterce Maryjnej przy ołtarzu polowym w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. Zaś 15 sierpnia o godz. 11.30 sumę odpustową odprawi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Wieczorem rozpoczną się uroczystości odpustowe Mszą św. o godz. 20.00 i apelem maryjnym. Potem czuwanie przy papieskim ołtarzu polowym z różańcem. O godz. 23 rozpocznie się wieczór poezji „Gaździna Podhala oczami poetów”. O północy z 14 na 15 sierpnia Pasterce Maryjnej przewodniczył będzie bp Jan Zając, przeżywający 60-lecie kapłaństwa. Bp Zając jest emerytowanym biskupem archidiecezji krakowskiej i wieloletnim kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie.
15 sierpnia Msze św. będą sprawowane o godz. 7, 15 i 18 w bazylice, o godz. 9 przy ołtarzu polowym. Suma pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich rozpocznie się o godz. 11.30 przy ołtarzu polowym. Podczas każdej Mszy świętej błogosławieństwo kwiatów, ziół i zbóż.
Nowotarska policja apeluje do mieszkańców Ludźmierza, by ograniczyć poruszanie się samochodem w dniach odpustu, a do wszystkich, by nie parkować wzdłuż głównej ulicy. Z kolei duszpasterze serdecznie proszą parafian o otwarcie bram dla samochodów pielgrzymów. Parking dla samochodów osobowych z przepustką będzie przy Domu Pielgrzyma, a dla autokarów przy pętli autobusowej i przy cmentarzu; parking przy organistówce tylko dla niepełnosprawnych.
„Maryja uczy nas przebaczać” – to hasło Dni Maryjnych, które poprzedzają bezpośrednio uroczystości odpustowe. W ich ramach trwają rekolekcje prowadzone przez ks. dr. hab. Roberta Nęcka, wykładowcę Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Z kolei górale z podhalańskich oddziałów Związku Podhalan prowadzili modlitewne czuwanie.
Kolejnym, ważnym wydarzeniem obchodów 60-lecia koronacji figury MB Ludźmierskiej, będzie wystawa pt. „Ludźmierskie sakralia”. Otwarcie wystawy w najbliższy piątek (18 sierpnia), o godz. 18.00 w galerii MBWA „Jatki” w Nowym Targu. Wystawa trwać będzie do 24 września. Największym „skarbem” wystawy będzie figura MB przywieziona prawdopodobnie przez oo. cystersów do Ludźmierza w XV w. , obecna w sanktuarium do 1938 r. Obecnie przechowywana jest w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.
Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga 1234 r., gdy Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Budowę kościoła ukończono w 1238 r. Jego istnienie potwierdził w XV w. Jan Długosz, podając że był to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kult Matki Bożej Ludźmierskiej, zwanej Gaździną Podhala, trwa od średniowiecza. Według legendy pewien podróżujący kupiec – handlarz winem – znalazł się w niebezpieczeństwie. Zabłądził nocą na bagnach. Przerażony modlił się do Matki Bożej i prosił o pomoc. Przyrzekł, że jeżeli zostanie cudem wybawiony z opresji, sporządzi figurkę Matki Bożej i przekaże ją do kościoła w Ludźmierzu. Wtedy dostrzegł światło w świątyni i odnalazł drogę. W podziękowaniu za uratowanie życia, ofiarował kościołowi figurkę Madonny. Historycy szacują powstanie figury na rok 1400.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS