W dzisiejszych czasach można śmiało stwierdzić, że ciężko znaleźć osobę, która nie miałaby w swoim otoczeniu alergików. Próbując zwalczyć objawy alergii, stosujemy między innymi wapń. Czy działa on w tej walce? A jeśli nie, to co działa?
Alergia, czyli nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na alergen, uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a częstość jej występowania wzrasta wraz z postępem cywilizacji. Przy naszym pierwszym kontakcie z alergenem pojawia się u nas uczulenie, przy następnym obserwujemy pewne objawy, które w zależności od danego alergenu potrafią być bardzo różne. Na ich wczesnym etapie często wystarczy zastosować delikatne leki, dostępne bez recepty.
Leki na alergię bez recepty możemy dostać w każdej aptece. Takie preparaty antyhistaminowe są jednak w stanie zwalczyć jedynie łagodniejsze objawy alergii, do których należą katar czy łzawienie oczu. W składach tych leków znajdują się między innymi cetyryzyna, desloratadyna czy loratadyna. Niestety, nawet leki dostępne bez recepty mają skutki uboczne. W przypadku tych na uczulenie jest to przede wszystkim senność. Z tego względu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania konkretnego leku.
Jedną z często stosowanych metod w przypadku reakcji alergicznych jest picie wapna. Najnowsze badania nie potwierdzają jednak skuteczności tej metody i zdaniem lekarzy zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po preparaty przeciwalergiczne. Mimo tego suplementacja wapnia zdecydowanie pomaga w zwalczaniu skłonności do alergii i wysypek, więc warto uwzględniać go w swojej codziennej diecie. Wapń ma zresztą zdecydowanie więcej właściwości, takich jak chociażby kontrola pracy większości układów organizmu. Odpowiada on między innymi za prawidłową pracę serca, krzepnięcie krwi i utrzymanie mieszczącej się w normie wartości ciśnienia tętniczego. Wspiera również działanie enzymów trawiennych.
Chociaż wapń zalicza się do najważniejszych makroelementów w organizmie, wiele osób cierpi na jego niedobór. Najczęstszą tego przyczyną jest nieprawidłowa dieta. W tym wypadku warto wspomóc się wyrobami dostępnymi w aptece, które są dostępne zarówno w tabletkach doustnych, jak i w formie do picia. Przed suplementacją należy jednak sprawdzić, czy produkty, które spożywamy, wspomagają absorpcję wapnia.
Fot. Pexels
Artykuł zewnętrzny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS