A A+ A++

Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

spis.gov.pl

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez internet, nie spisały się przy pomocy infolinii, ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi, kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem
  2. numer identyfikatora oraz hologram
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  1. poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie internetowej rachmistrz.stat.gov.pl
  2. poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem telefonu 22 279 99 99 (wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

W przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

O co zapyta rachmistrz?

Formularz składa się z dwóch części. Pierwsza część obejmuje pytania dotyczące nieruchomości, w której mieszkamy, takie jak forma własności, ogrzewanie, powierzchnia, liczba pokoi, roku oddania do użytku nieruchomości itp. W drugiej części rachmistrz zapyta indywidualnie każdą osobę o wykształcenie, wykonywany zawód, a także o bardziej wrażliwe sprawy, jak wyznanie, czy niepełnosprawność.

Pamiętajmy! Rachmistrz nie zapyta nas o majątek, jakim dysponujemy, oraz o to, ile zarabiamy, czy mamy konta bankowe oraz ile mamy zgromadzonych pieniędzy. Pełna lista pytań dostępna jest na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie internetowej spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Dodatkowo, wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez internet, mogą wziąć udział w loterii.


pokaż metkę


Autor:

Grażyna Rokita


Osoba publikująca:

Tomasz Róg


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2021-06-24


Data aktualizacji:

2021-06-24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Zdzira, lolitka, wariatka”. Jak show-biznes i tabloidy zniszczyły życie Britney Spears
Następny artykułWsparcie dla działkowców