A A+ A++

Masz ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze, by dobrze służyły mieszkańcom regionu? Zgłoś swój projekt do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To łatwiejsze niż myślisz, liczy się przede wszystkim kreatywność i odrobina chęci. Jeśli Twój projekt wygra głosowanie to Urząd Marszałkowski zrealizuje to zadanie lub powierzy jego wykonanie organizacji pozarządowej.

Rozpoczęła się 6, edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. W dniach od 1 do 30 września br. Małopolanie będą mogli zgłaszać własne propozycje zadań, które następnie poddane zostaną głosowaniu mieszkańców, a zwycięskie – przekazane do realizacji.

W tym roku na realizację Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przeznaczono aż 14 mln zł – czyli o 2 mln zł więcej niż przed rokiem. Zwiększone środki umożliwią zrealizowanie większej ilości zadań niż w ubiegłych latach.

Pomysły inwestycji i inicjatyw mogą mieć zasięg regionalny bądź ogólnowojewódzki. Te pierwsze można zgłaszać zgodnie z podziałem Małopolski na cztery regiony: Krakowski Obszar Metropolitarny (obejmujący m. Kraków oraz powiaty: krakowski, olkuski, miechowski), Region Małopolska Południowa (obejmujący m. Nowy Sącz oraz powiaty: nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki), Region Tarnowski (obejmujący m. Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski, brzeski, bocheński, proszowicki, wielicki) oraz Region Małopolska Zachodnia (obejmujący m. Oświęcim oraz powiaty: suski, myślenicki, wadowicki, chrzanowski, oświęcimski).

Nowością w tej edycji jest możliwość zgłoszenia zadania ogólnowojewódzkiego. Takie zadanie będzie mogło mieć charakter inwestycyjny, a wartością sięgać nawet miliona złotych.

Aby zgłosić zadanie do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego należy uzupełnić elektroniczny formularz, który następnie trzeba wydrukować i złożyć do Urzędu wraz z listą poparcia, która musi zawierać
30 podpisów innych mieszkańców.

Formularz można dostarczyć: osobiście, listownie lub elektronicznie przez ePUAP. Są przyjmowane również w siedzibie urzędu w Krakowie, ale także w Agendach Urzędu w Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Miechowie oraz w Zakopanem.

W związku ze zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego, w tej edycji mieszkańcy Małopolski będą mogli oddać 2 głosy. Jeden głos na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi głos na zadanie regionalne. Sposób głosowania pozostaje niezmienny: papierowo, elektronicznie, osobiście do Urzędu bądź w Agendach.

Od 15 maja do 16 czerwca 2023 Małopolanie będą mogli zagłosować na pomysły, które zostały pozytywnie ocenione przez departamenty merytoryczne urzędu (ocena formalna, prawna i możliwości realizacji).

Zwycięską listę ogłosimy do 29 września 2023 roku. Realizacja zadań wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będzie możliwa od 1 stycznia 2024 roku.

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom Województwa decydować, o tym na co wydać publiczne pieniądze. W ramach tego projektu, Małopolanie mogą kształtować najbliższe otoczenie, określać potrzeby i wskazywać, co jest dla nich szczególnie ważne. Mogą nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami – dzięki czemu mają realny wpływ na swoje otoczenie.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją oraz z regulaminem 6. edycji.

Wyniki poprzedniej edycji BO i zrealizowane zadania dostępne są TUTAJ.

W 6. edycji BO zadania przygotowywane są za pośrednictwem generatora wniosków, który dostępny jest w zakładce „ZGŁOŚ ZADANIE”.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji projektu dostępne są na stronie https://bo.malopolska.pl/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOśrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie może przestać istnieć [ Wiadomości ]
Następny artykułCzas pracy na konto szefa