A A+ A++
fot. Wiktor Pleczyński

Politechnika Warszawska Filia w Płocku po raz pięćdziesiąty siódmy rozpoczęła nowy rok akademicki. Uczelnia reaguje na zmieniającą się rzeczywistość, szuka rozwiązań powstających problemów, a także sposobów na wykorzystanie nowych możliwości.

Płocka filia Politechniki Warszawskiej powstała na potrzeby rodzącego się w mieście przemysłu i już od 57 lat kształci inżynierów, którzy budują siłę lokalnej gospodarki. We wtorek, 3 października odbyła się kolejna inauguracja roku akademickiego.

Jako pierwsza wystąpiła Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku prof. Renata Walczak. Podkreśliła rolę Płockiego Kampusu Politechniki Warszawskiej w regionie Mazowsza. Mówiła o ofercie kierunków studiów, w tym nowym kierunku Przemysłowe zastosowania informatyki.

prof. Renata Walczak fot. Wiktor Pleczyński

W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że płocka filia Politechniki Warszawskiej dba o najwyższą jakość nauczania, co udowadniają pierwsze miejsca w Rankingach Perspektyw. Co istotne, programy wszystkich kierunków są konsultowane z partnerami przemysłowymi.

Prorektor podziękowała za pomoc materialną, jakiej udzieliły urzędy, instytucje przy budowie nowego laboratorium informatycznego w związku z nowo otwartym kierunkiem informatycznym.

fot. Wiktor Pleczyński

Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Krzysztof Zaremba w swoim przemówieniu wskazał czynniki wpływające na funkcjonowanie Uczelni, między innymi pandemię, która przeniosła Politechnikę w cyfrowy świat, wojnę w Ukrainie, zagrożenia cywilizacyjne, takie jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie środowiska, co dla Uczelni stało się jednym z elementów strategii rozwoju poprzez szukanie rozwiązań dla tego problemu.

prof. Krzysztof Zaremba fot. Wiktor Pleczyński

Następnym czynnikiem wskazanym przez Rektora jest rewolucja sztucznej inteligencji. Profesor Krzysztof Zaremba podkreślił, że konieczne będzie uwzględnienie nowych technologii w programach kształcenia Politechniki Warszawskiej.

Rektor podziękował władzom samorządowym oraz firmom, które współpracują z Filią, a nowym studentom pogratulował bardzo dobrego wyboru, ponieważ będą się kształcić w przyjaznej atmosferze, na wysokim poziomie.

fot. Wiktor Pleczyński

Gośćmi uroczystości byli parlamentarzyści, prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji, szkół i firm, z którymi Filia od lat współpracuje. Składali oni na ręce Pani Prorektor ds. Filii gratulacje dotyczące osiągnięć i życzenia dla społeczności akademickiej dalszych sukcesów, podkreślając przy tym znaczenie Filii dla miasta, regionu i kraju.

Głos zabrali: JE Biskup Szymon Stułkowski, Pan Waldemar Pawlak były Premier, obecnie Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Poseł RP Elżbieta Gapińska, Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, Pani Prorektor odczytała list od Wicemarszałka Rzeczypospolitej Polskiej Piotra Zgorzelskiego, Pani Anna Derlukiewicz Radna Miasta Płocka odczytała list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

fot. Wiktor Pleczyński

Podczas inauguracji, Zarząd Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Płocku uhonorował Politechnikę Warszawską Filię w Płocku Medalem „Nam Meritis” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Płocku.

W trakcie uroczystości pracownikom i studentom Uczelni wręczone zostały wyróżnienia i nagrody, przyznane przez Rektora Politechniki Warszawskiej, Prezydenta Miasta Płocka, Starostę Powiatu Płockiego Ziemskiego, Prezesa Zarządu Spółki ORLEN, Prezesa Zarządu Basell Orlen Polyolefins, Prezesa BUDMAT, Prezesa Zarządu Indorama Ventures Poland, Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, Przewodniczącego Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Prezesa Zarządu Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Płocku, Prezesa Zarządu – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Sim Północne Mazowsze.

fot. Wiktor Pleczyński

Prezydent Miasta Płocka i prezesi płockich firm wyróżnili 25 absolwentów – autorów prac dyplomowych i ich promotorów. Rektor nagrodził 25 pracowników Filii za całokształt dorobku, osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne oraz 2 studentów za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz Uczelni.

Pięciu studentów Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku za najlepsze wyniki w nauce otrzymało z rąk Prorektor prof. Renaty Walczak i Dyrektor Kolegium NEiS prof. Magdaleny Kludacz-Alessandri listy gratulacyjne.

fot. Wiktor Pleczyński

Wykład inauguracyjny „Sztuczna inteligencja: między wzmacniaczem rozumu a klątwą Turinga” wygłosił prof. Jarosław Arabas, Dyrektor Instytutu Informatyki z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Profesor opowiedział, czym jest sztuczna inteligencja. Zaznaczył, że to systemy adaptacyjne, które potrafią się uczyć, czy, odwołując się do Alana Turinga, to systemy sprawiające wrażenie ludzkie. Sztuczna inteligencja okiem inżyniera sprowadza się do modelowania zjawisk i ich objaśniania, predykcji zjawisk i analizy scenariuszy na podstawie modeli.

Test Turinga, jak powiedział Profesor Jarosław Arabas, ma na celu odróżnianie człowieka i maszyny na podstawie przekazywanych informacji. Pozwala na określenie, czy maszyna potrafi zachować się na tyle inteligentnie, aby mogła być uznana za człowieka. Prelegent zwrócił uwagę na szybki rozwój sztucznej inteligencji oraz szanse i zagrożenia dla społeczeństwa.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStochniałek: Gdyby to mężczyźni rodzili, poród byłby objawieniem, a aborcja powszechna
Następny artykułOtwarcie wystawy „Schron” Adriana Kolerskiego oraz spotkanie autorskie w Galerii Tarasina