Z początkiem maja rozpoczął się sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim, szlaki oznakowano na 50-km odcinku od śluzy Augustów do granicy z Białorusią – podały Wody Polskie w Białymstoku. Na pasażerów czekają statki Żeglugi Augustowskiej.
Ustawiono ponad 100 boi i tzw. znaków brzegowych
Na oznakowanych szlakach do żeglugi od śluzy Augustów do granicy z Białorusią, przed rozpoczętym sezonem ustawiono ponad 100 boi i tzw. znaków brzegowych.
Boje na jeziorach w ciągu Kanału Augustowskiego ustawiane są co 500 metrów, na samym Kanale częściej, ponieważ oddzielają miejsca niebezpieczne, gdzie nie należy wpływać – poinformowała rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
Wody Polskie podały, że od 1 maja do 30 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00 będą otwarte śluzy: Dębowo, Sosnowo, Borki, Białobrzegi. Natomiast śluzy: Augustów, Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo, Perkuć, Mikaszówka, Sosnówek, Tartak i Kudrynki będą czynne w te same dni, ale w innych godzinach: 10.00-13.00 i od 14.00 do 17.00.
– Śluzowanie w sobotę, niedziele i święta będzie możliwe tylko po wcześniejszym, co najmniej dwudniowym zgłoszeniu telefonicznym do Zarządu Zlewni w Augustowie. Śluza Kurzyniec jako przejście graniczne pozostaje zamknięta do odwołania – poinformowała Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
Wody Polskie apelują, by zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa
Wody Polskie apelują, by ze względu na epidemię, przemieszczając się, zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa i odległości.
1 maja sezon w południe sezon rozpoczęła Żegluga Augustowska(ŻA). Armator dysponuje czterema statkami. Dwa z nich: Serwy i Sajno mieszczą po 200 pasażerów, Bystry – 250, zaś Swoboda – 330. Ze względu na panującą pandemię, na statkach ograniczono liczbę pasażerów do jednej czwartej.
– Chcemy zapewnić podróżującym pełne bezpieczeństwo, dużą przestrzeń i wszystkie standardy sanitarne w obecnej sytuacji – powiedział wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.
Statki armatora są podzielone na segmenty, dlatego podróżni mają możliwość zamówienia “wyłącznej przestrzeni” jednostki dla 10 osób. „Jeśli rodzina lub znajomi będą chcieli przepłynąć rejs w swoim gronie, jest taka możliwość” – dodał Aleksandrowicz.
Żegluga na razie proponuje godzinne rejsy na trasie Port Żeglugi – Przystań Necko – Port Żeglugi. Na razie nie będzie rejsu do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W 1999 roku statkiem “Serwy” popłynął tam papież Jan Paweł II. Tzw. trasa papieska była do tej pory sztandarową ofertą augustowskiego armatora.
radio.bialystok.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS