Media społecznościowe w ostatnich dniach zalewają zachwycające zdjęcia internautów przedstawiające piękne zachody słońca. Niebo o tej porze roku może wyglądać naprawdę magicznie, przybierając nierzadko pomarańczowe bądź różowe barwy. Od kilku Czytelników otrzymaliśmy takie fotografie, które robią duże wrażenie.
Obserwując niebo, często zadajemy sobie pytanie, dlaczego przybiera ono różowy lub czerwony odcień, a chmury – kolor intensywnego różu. Okazuje się, że może mieć to związek z wieloma czynnikami, takimi jak interakcje promieni słonecznych z atmosferą, składem chmur, a nawet wpływem człowieka na jakość powietrza.
– Przede wszystkim chodzi tu o efekt rozszczepienia światła, który zachodzi w atmosferze i powoduje, że widmo czerwone jest bardziej widoczne na chmurach. Nie nie jest nic nienormalnego. W związku z tym, że słońce jest trochę niżej na horyzoncie, takie zjawisko optyczne może się pojawić. To dość typowe dla tej pory roku. Po prostu kąt padania słońca jest inny, przez co ten czerwony kolor się uwydatnia – tłumaczy Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Opisywane zjawisko może występować o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy światło słoneczne musi przejść przez większą ilość atmosfery. To powoduje rozproszenie światła o krótszych długościach fali, takie jak niebieskie i fioletowe, a jednocześnie umożliwia przejście dłuższych długości fal, takich jak czerwone i pomarańczowe. Następstwem tego jest postrzeganie nieba i chmur jako różowego lub pomarańczowego.
Widok różowego czy pomarańczowego nieba jest szczególnie efektowny i często postrzegany jako piękne. Nie ma jednak bezpośredniego wpływu na prognozy pogody w najbliższych godzinach czy dniach.
Niedawny zachód słońca nie umknął uwadze internautów. Swoimi fotografiami mieszkańcy regionu dzielili się m.in. na facebookowym profilu Meteo Alert – Dolny Śląsk.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS