Iga Świątek zameldowała się w wielkim finale turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Polka w półfinale rozbiła Martę Kostiuk, pokonując Ukrainkę 6:2, 6:1.

Seweryn Czernek

Getty Images

/ Na zdjęciu: Iga Świątek

• Sceny w Indian Wells. Mecz Rosjanina przerwany

W grze o końcowy triumf w turnieju WTA 1000 w Indian Wells zostały już tylko najlepsze zawodniczki. W tym gronie znalazła się Iga Świątek, która zameldowała się w trzecim półfinale z rzędu. Liderka rankingu w drodze do najlepszej “czwórki” odniosła trzy pewne zwycięstwa, a o miejsce w finale zmierzyła się z Martą Kostiuk.

Ukrainka również zaprezentowała dobrą dyspozycję i nie straciła żadnego seta. Od początku sezonu rywalka naszej zawodniczki imponowała wysokim poziomem, co mogło zapowiadać ciekawą walkę w ich drugim spotkaniu w historii. Pierwsze miało miejsce w IV rundzie Rolanda Garrosa w 2021 roku i zakończyło się zwycięstwem Polki.

Obie panie rozpoczęły walkę o finał od pewnie utrzymanych podań. Już w trzecim gemie Świątek szybko wypracowała jednak trzy break pointy, odskakując na 40:0 przy serwisie rywalki. Wykorzystała już pierwszą szansę i zanotowała przełamanie, a po obronionym później serwisie wyszła na prowadzenie 3:1.

W kolejnym gemie tenisistka z Ukrainy była blisko utrzymania kontaktu z rywalką. Prowadziła 40:15, jednak nie zdołała dopiąć swego i dała się dogonić, a stratę drugiego podania “przypieczętowała” podwójnym błędem serwisowym. Po chwili Polka prowadziła już 5:1 i była o krok od zwycięstwa w tym secie. Choć Kostiuk zdołała jeszcze wygrać gema przy własnym podaniu, po chwili tym samym zrewanżowała się Świątek. Liderka rankingu wygrała pierwszego seta 6:2.

Polka równie dobrze otworzyła drugą partię. Już w pierwszym gemie przełamała rywalkę, wykorzystując drugiego break pointa. Po chwili utrzymała podanie, choć przeciwniczka pokazała dobre akcje również ze swojej strony. Mogło to zwiastować, że postawi się faworytce, jednak w trzecim gemie pojawił się u niej problem ze stopą. Kostiuk praktycznie po każdym punkcie się za nią łapała i finalnie już po raz drugi w tym secie dała się przełamać. Przy stanie 3:0 dla Świątek, poprosiła o przerwę medyczną.

Tenisistka z Ukrainy zdołała co prawda wrócić do gry, ale nie odwróciła losów spotkania. W piątym gemie utrzymała podanie i uniknęła łatwej porażki, ale oprócz tego nie była w stanie zagrozić rywalce. Świątek koncertowo dograła to spotkanie, wykorzystała już pierwszą piłkę meczową i zwyciężyła 6:2, 6:1. O końcowy triumf powalczy z Coco Gauff lub Marią Sakkari.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
WTA 1000, kort twardy, pula nagród 9,258 mln dolarów
piątek, 15 marca

półfinał gry pojedynczej:

Iga Świątek (Polska, 1) – Marta Kostiuk (Ukraina, 31) 6:2, 6:1

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)