Data dodania: 2019-11-18 (09:55) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej konsolidowały przez większość minionego tygodnia. Niemniej, w piątek ceny ropy ruszyły w górę po optymistycznych komentarzach ze strony amerykańskiej administracji, zapowiadających rychłe osiągnięcie kompromisu handlowego z Chinami. W niedzielę raport chińskiej państwowej agencji Xinhua ocenił sytuację w podobnie pozytywnym tonie, co dzisiaj pozwala notowaniom ropy naftowej na utrzymanie wzrostów z końcówki minionego tygodnia.
Kwestia tzw. porozumienia pierwszej fazy obecnie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ceny ropy naftowej. Po udanych rozmowach na linii USA-Chiny w pierwszej połowie października, negocjacje zaczęły się przedłużać, wywołując obawy o to, że podobnie jak to bywało wcześniej, politycy z obu krajów nie będą w stanie wypracować żadnego porozumienia. Te obawy były podsycane przez przedstawicieli zarówno USA, jak i Chin, którzy zaznaczali, że nie dopuszczą do podpisania umowy niekorzystnej dla ich państwa.
Biorąc pod uwagę zróżnicowane informacje napływające z USA i Chin, należy traktować obecne optymistyczne doniesienia z dystansem, jednak ze świadomością, że mogą one nadal wyraźnie wpływać na ceny ropy naftowej. Tymczasem drugim istotnym czynnikiem cenotwórczym są spekulacje dotyczące zbliżającego się spotkania OPEC w Wiedniu, zaplanowanego na 5-6 grudnia.
Ubiegłotygodniowe raporty kluczowych instytucji na rynku ropy naftowej nie były spójne w kwestii prognoz skali wzrostu podaży ropy naftowej na świecie. W rezultacie, nie ma pewności co do decyzji OPEC. Póki co za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznawane jest przedłużenie porozumienia naftowego na kolejne miesiące (być może do końca 2020 r.), jednak bez zmian limitów produkcji.
Biorąc powyższe czynniki pod uwagę, notowania ropy naftowej mogą mieć trudności z kontynuacją zwyżek, jeśli nie pojawią się nowe impulsy fundamentalne i polityczne.
SOJA
Ceny soi stabilne na skutek nadziei na porozumienie USA i Chin.
Podczas gdy notowania kukurydzy i pszenicy znajdują się pod presją podaży, ceny soi w Stanach Zjednoczonych delikatnie odbijają w górę. Lepsze nastroje na tym rynku wynikają przede wszystkim z nadziei na porozumienie handlowe USA i Chin, które pojawiły się na przełomie poprzedniego i bieżącego tygodnia.
Na rynku soi relacje handlowe tych gospodarczych potęg są szczególnie istotne. Chiny są bowiem krajem generującym największy popyt na soję na świecie. Z kolei Stany Zjednoczone jeszcze do niedawna były największym eksporterem soi – to się zmieniło właśnie po wybuchu konfliktu handlowego z Państwem Środka, w wyniku którego Chiny zaczęły się przerzucać w większej mierze na dostawy soi z Brazylii czy Argentyny.
Niemniej, konflikt handlowy szkodzi wszystkim eksporterom, ponieważ wywiera negatywną presję na ceny soi na globalnym rynku. W przypadku tego towaru, jest to najważniejszy czynnik wpływający na ceny.
Tymczasem w Brazylii ważą się losy tzw. moratorium sojowego, czyli zakazu kupowania soi wyprodukowanej na gruntach wylesionych. Zakaz ten, wprowadzony w 2008 r., miał za zadanie chronić amazońską puszczę – i faktycznie doprowadził do mniejszej skali wylesiania na potrzeby upraw towarów rolnych. W poprzednim tygodniu brazylijska minister rolnictwa nazwała go jednak „absurdem” i zapowiedziała jego zniesienie. Na razie nie wiadomo, w jak dużym stopniu te działania wpłyną na notowania soi, jednak zniesienie moratorium z pewnością otworzy drogę do większej produkcji soi w Brazylii.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS