A A+ A++

Pandemia skutecznie uniemożliwiła podróże zagraniczne, nie tylko osób prywatnych, ale również artystek i artystów, naukowców i naukowczyń, literatów i literatek. Jednocześnie dzięki mediom społecznościowym i platformom komunikacyjnym można wziąć udział w wydarzeniach nie tylko na poziomie lokalnym, lecz również – międzynarodowym.

– Intensyfikacja moich działań poetyckich ma związek z pandemią – przyznaje Grzegorz Kwiatkowski, poeta i członek zespołu Trupa Trupa.

Od końca zeszłego roku Kwiatkowski bierze udział w spotkaniach i wykładach na zagranicznych, prestiżowych uczelniach, na których opowiada o sztuce zajmującej się tematami pamięci, moralności i nienawiści.

Do tej pory wystąpił m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, na Uniwersytecie Chicagowskim i w nowojorskim Jewish Theological Seminary. W planach na ten rok są jeszcze spotkania m.in. na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie, na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, na Uniwersytecie Nowojorskim i Uniwersytecie Michigan.

– W przyszłym tygodniu rozpocznie się moja współpraca z Uniwersytetem Oksfordzkim. Wspólnie z profesorem Markiem Harrisonem będziemy realizować cykl warsztatów i spotkań o nienawiści “Virus of Hate”.

Jak mówi Kwiatkowski, jest duża potrzeba rozmowy na tematy dotyczące moralności, rasizmu, przemocy, wykluczenia, antysemityzmu i ksenofobii. – Doszło do pewnej duchowej synergii mojej poezji, działalności Trupa Trupa, tłumaczeń mojej poezji na rynek amerykański, która ukaże się jeszcze w tym roku w wydawnictwie Rain Taxi w przekładzie prof. Petera Constantina – opowiada Kwiatkowski. – Żyjemy w czasach przewartościowania, wiele osób potrzebuje rozmowy o sztuce i moralności. Tego typu rozmowy mają często wręcz terapeutyczny wymiar. Szczególnie w sytuacji niemalże nieustannego lockdownu. Jest w tym pewien rodzaj wspólnoty i wzajemnego wspierania się.

Otwarta formuła spotkań

Spotkania z Grzegorzem Kwiatkowskim miały miejsce również na polskich uczelniach. Był gościem Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i gościem Katedry UNESCO ds. Edukacji o Holokauście Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Forma spotkań internetowych przypadła do gustu obu stronom, ale gdy tylko sytuacja pandemiczna się unormuje, planowane są wykłady i warsztaty w formie tradycyjnej. Spotkania mają na ogół charakter otwarty, organizowane są za pomocą komunikatorów. Mogą brać w nich udział: studenci i studentki danych uczelni, wykładowcy i wykładowczynie akademickie, wolni słuchacze i słuchaczki. Na warsztaty organizowane przez Oksford obowiązywać będą zapisy.

Kwiatkowski: – Światy uniwersytecki i literacko-muzyczny się dla mnie zazębiły. Wypracowujemy bardzo otwartą formułę, w której jest sztuka, pamięć, historia, ale i myślenie o przyszłości. Moje wystąpienie jest zawsze przyczynkiem do dalszej dyskusji. Każdy ma równe prawa i mówi o swojej wiedzy i swoich doświadczeniach.

Intelektualna wymiana myśli

Fani muzycznej aktywności Kwiatkowskiego nie mają się czego obawiać. Wzmożona aktywność na polu literackim nie oznacza, że działalność Trupa Trupa została zawieszona. Wręcz przeciwnie – grupa ma gotowe nagrania na nowy album.

– Byłem spragniony intelektualnej i w pewnym sensie moralnej wymiany o takim natężeniu i takiej intensywności. Przez aktywność Trupa Trupa trochę zapomniałem o swojej poezji. Dzięki tym spotkaniom przypomniałem sobie, że jestem poetą i istnieje świat literatury. A przede wszystkim to jest po prostu coś, co wydaje mi się niezwykle istotne w takim wymiarze ludzkim i moralnym. Wydaje mi się, że dzięki rozmowie o sztuce i tragicznej historii mamy możliwość zdania sobie sprawy z własnego negatywnego drapieżnego potencjału i moim zdaniem ta samoświadomość może uczynić nas lepszymi ludźmi – mówi poeta i muzyk.

Najbliższe spotkanie z Kwiatkowskim, warsztaty na uniwersytecie Oksfordzkim, odbędą się w środę, 24 marca. Obowiązują zapisy (do 21 marca).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. Wysoka liczba zakażeń i zgonów w regionie
Następny artykułBorys Budka w Kędzierzynie-Koźlu. Szef Platformy Obywatelskiej krytykował rządową walkę z pandemią. WIDEO