Rozwój transportu w Zagłębiu Miedziowym był tematem spotkania burmistrza Wiesława Wabika i starosty polkowickiego Kamila Ciupaka z Pawłem Gancarzem Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego. To początek rzeczowych rozmów związanych między innymi z koleją w Polkowicach czy komunikacją regionalną.
Dyskusja dotyczyła planów związanych z poprawą infrastruktury, której celem jest usprawnienie komunikacji i podniesienie jakości życia mieszkańców gminy Polkowice i powiatu polkowickiego.
– Jestem zadowolony z tego spotkania. Pan marszałek wyraził zrozumienie dla idei kontynuowania pracy nad pomysłem Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego. Przypominam, że celem jest skomunikowanie Głogowa, Polkowic i Lubina, dzięki czemu w najbliższych latach do Polkowic wrócą pociągi – mówi Wiesław Wabik burmistrz Polkowic.
Przygotowana dokumentacja przedprojektowa zakłada budowę linii od Lubina przez polkowicką strefę ekonomiczną i dalej do Radwanic i Głogowa. Łącznie szacuje się, że linia będzie mieć niemal 60 km.
– Rozumiemy, że kolej to projekt rozłożony na wiele lat. Ale już dzisiaj rozmawiamy z władzami województwa o wyeliminowaniu wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców naszego regionu. Marszałek zgodził się z nami, że Zagłębie Miedziowe to drugi po Wrocławiu najbardziej rozwinięty gospodarczo region Dolnego Śląska. Do Polkowic przyjeżdża codziennie do pracy kilkanaście tysięcy osób. Dlatego chcemy oprzeć się na rozwiązaniach komunikacji regionalnej dawnego LGOM, oczywiście mając na względzie aktualne potrzeby. Do czasu uruchomienia połączeń kolejowych warto rozważyć komunikację autobusową na dawnej osi LGOM. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu usprawniło by skomunikowanie mieszkańców Polkowic z Głogowem, Legnicą, Lubinem i innymi miastami Dolnego Śląska – dodaje Wiesław Wabik.
Współpraca gminy Polkowice i Powiatu Polkowickiego z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego przy realizacji zadań dotyczących rozwoju Zagłębia Miedziowego będzie kontynuowana.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS