A A+ A++

Istnieją różnice zdań między Rosją a NATO w kwestii Ukrainy i nie będą one łatwe do przełamania – poinformował w środę szef NATO Jens Stoltenberg po posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli.

Istnieją znaczące różnice między NATO a Rosji – podkreślił na konferencji po rozmowach w kwaterze głównej NATO Stoltenberg.

Nasze różnice nie będą łatwe do zniwelowania, ale to pozytywny znak, że wszyscy sojusznicy NATO i Rosja zasiedli przy tym samym stole i zajęli się merytorycznymi tematami – wskazał.

Stoltenberg podkreślił, że NATO potwierdziło swoją politykę otwartych drzwi. Poinformował również, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przekazał też, że sojusznicy NATO wezwali Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

Zobacz również:

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało nowe ćwiczenia przy granicy z Ukrainą

NATO wzywa Rosję do wycofania wojsk

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że sojusznicy NATO wezwali Rosję do wycofania swoich sił wojskowych z Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Podkreślił, że NATO stoi na stanowisku, że “nie będzie kompromisów w sprawie podstawowych zasad“. Wskazał też, że koncepcja, iż rozszerzenie NATO jest działaniem agresywnym, jest całkowicie nieprawdziwa.

Szef NATO przekazał też, że zaproponował Rosji kolejne spotkania w tej sprawie, a Rosja odpowiedziała, że nie jest na to gotowa. NATO dało jasno do zrozumienia, że jesteśmy gotowi zaplanować serię spotkań dotyczących szerokiego zakresu różnych tematów, w tym pocisków i wzajemnej weryfikacji limitów pocisków w Europie. (…) Strona rosyjska dawała do zrozumienia, że nie jest na to gotowa” – powiedział po spotkaniu.

Zobacz również:

Zełenski: Jesteśmy gotowi, by zakończyć wojnę w Donbasie

Wskazał jednocześnie, że obie strony przeprowadziły “otwartą dyskusję” na wiele tematów, a spotkanie było przydatne. 

NATO nie wyklucza wzmocnienia obecności na wschodniej flance

NATO może skierować dodatkowe wojska na terytorium wschodnich sojuszników, jeśli Rosja ponownie użyje siły przeciwko Ukrainie – powiedział sekretarz generalny.

Jeżeli Rosja po raz kolejny użyje siły przeciwko Ukrainie i dalej będzie najeżdżać Ukrainę, musimy poważnie zastanowić się nad potrzebą dalszego zwiększenia naszej obecności we wschodniej części sojuszu – powiedział Stoltenberg w Brukseli po spotkaniu NATO-Rosja.

Stwierdził, że istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojonego i dodał, że NATO “zrobi wszystko, aby zapobiec” takiemu scenariuszowi.

USA po spotkaniu NATO-Rosja: Odrzuciliśmy rosyjskie propozycje

USA i sojusznicy z NATO wspólnie odrzucili główne rosyjskie propozycje dotyczące bezpieczeństwa – poinformowała w środę w Brukseli wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po zakończeniu obrad Rady NATO-Rosja. Zadeklarowała, że NATO nie pozwoli na zatrzaśnięcie “otwartych drzwi” Sojuszu.

Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy z NATO byli zjednoczeni w odpowiedzi na komentarze wiceministrów Gruszki i Fomina, w tym dotyczących niektórych głównych rosyjskich propozycji, które po prostu są nie do przyjęcia – powiedziała Sherman, relacjonując obrady Rady NATO-Rosja.

Dodała przy tym, że USA i NATO są gotowe do dalszych dyskusji na temat ograniczeń dotyczących pocisków rakietowych i ćwiczeń wojskowych w Europie.

Rosja nie zobowiązała się do deeskalacji napięć podczas obrad Rady NATO-Rosja. Mam nadzieję, że kiedy wiceminister spraw zagranicznych Gruszko i wiceminister obrony Fomin wrócą do Moskwy i poinformują o przebiegu rozmów prezydenta Rosji, to zrozumieją – a prezydent Rosji się z tym zgodzi – że dyplomacja jest słuszną ścieżką – powiedziała Sherman, dodając jednak, że Rosja nie zapowiedziała podczas rozmów, że wycofa wojska spod granicy Ukrainy.

Dodała, że wybór ścieżki dyplomacji lub eskalacji należy do Rosji, ale NATO i USA są przygotowane na każdy ze scenariuszy. Podkreśliła, że przedstawiciele Moskwy ani nie potwierdzili, ani nie odrzucili propozycji dalszych rozmów. Nie zobowiązali się też do wycofania wojsk znad granicy z Ukrainą i deeskalacji napięć.

“Nord Stream 2 to rosyjski projekt”

Pytana podczas konferencji prasowej o to, czy USA i Niemcy mają wspólne stanowisko co do przyszłości bałtyckiego gazociągu w razie wznowienia rosyjskiej agresji na Ukrainę, Sherman powtórzyła stanowisko wyrażone wcześniej przez sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena.

Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny (…) W tej chwili gaz nie płynie przez niego, a niemiecka agencja zawiesiła proces certyfikacji. Trudno spodziewać się, że gaz popłynie przez gazociąg, jeśli Rosja wznowi agresję przeciwko Ukrainie – powiedziała.

NATO rozmawia z Rosją. “To kwestia życia i śmierci”

Na efekt rozmów w Brukseli czeka Ukraina. “Zasada nic o Ukrainie bez Ukrainy musi być utrzymana” – przekazał Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy. Dodaje jednak, że sojusz musi odpowiedzieć na pytania, dlaczego mimo 8 lat wojny w Donbasie, sprawa przyłączenia Ukrainy do NATO nie została jeszcze rozwiązana.

Bez Ukrainy, bez załatwienia tej sprawy nie da się nawet zacząć rozmowy o systemie bezpieczeństwa w Europie, to nie jest możliwe. Nie rozumiem, jak można by o tym dyskutować bez poradzenia sobie najpierw z największą wojną w środku Europy. Dla Ukrainy to kwestia życia i śmierci – przekonuje Jermak.

Przypomnijmy, że gwarancja nieprzystąpienia Ukrainy do NATO, to jedno z rosyjskich żądań stawianych podczas trwających rozmów.

Rada NATO-Rosja powstała w 2002 na mocy Deklaracji Rzymskiej jako forum konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem między państwami członkowskimi NATO a Federacją Rosyjską.

Zobacz również:

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało nowe ćwiczenia przy granicy z Ukrainą

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszył nabór do programu in vitro
Następny artykułOpady marznące – ostrzeżenie meteorologiczne nr 2