A A+ A++

Sen to ta sfera ludzkiego życia, która nadal pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych. Od lat naukowcy próbują zgłębić odmęty ludzkiej wyobraźni, która podsuwa nam marzenia senne. Choć wiele na tym polu już udało się osiągnąć, to nadal obszar nieznany przekracza granice naszego pojmowania. Jednak czasem niewielkie, a czasem rewolucyjne kroki przybliżają nas do lepszego rozumienia: czym jest sen i dlaczego, go potrzebujemy. Jednym z takich kroków jest praca Michael Radugi, Andreya Shashkova i Andreya Vanina.

Rammyo: Język śpiących

Michael Raduga; Andrey Shashkov; Andrey Vanin z z Phase Research Center opracowali Remmyo, czyli specjalny język, który ma pozwolić komunikować się z osobami śpiącymi. Pracę opublikowano na łamach “Psychology of Consciousness: Theory, Research, and Practice”. 

Remmyo oparty jest na szybkich ruchach twarzy, które często towarzyszą fazie szybkich ruchów gałki ocznej, nazywanej w skrócie fazą REM. Z założenia człowiek uczy się określonych ruchów mięśni twarzy na jawie, by wykorzystać je później w czasie snu.

Zobacz również: O której powinniśmy iść spać? Oto godzina polecana przez neurobiologów

Remmyo tylko dla śniących świadomie

Opracowanego przez naukowców języka będą mogły używać osoby śniące świadomie, czyli takie, które, choć uświadomiły sobie, że to, co ich otacza jest “tylko snem”, nie wybudziły się, lecz nadal pozostają w krainie marzeń sennych. Dokładnie na temat świadomego śnienia pisaliśmy w artykule: “Świadome sny: Jak je osiągnąć i dlaczego warto to zrobić?

Podczas świadomego śnienia, śpiący dzięki Remmyo będzie mógł komunikować się z badaczami. Język opracowany przez dr Rodugę i jego kolegów to zestaw sześciu ruchów twarzy, które są wychwytywane przez czujniki elektromiograficzne, a następnie przesyłane do programu zdolnego przetłumaczyć je na język pisany czy mowę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Eko-dotacje w Częstochowie. Pierwsi wnioskodawcy z umowami
Następny artykułKońcowa sprzedaż węgla posiadanego przez Gminę Miejską Szczytno