Rozmiar rozmiarowi nierówny. Doskonale wiemy to z doświadczenia, kiedy przychodzi nam odsyłać za granicę paczkę z niewłaściwym rozmiarem. Za małe? Za duże? Sprawdź, jak dopasować rozmiar ubrania, kiedy na stronie producenta nie widniejsze pomocna tabela z napisem “size chart”.
Żyjemy w świecie, w którym można wygodnie rozsiąść się w fotelu i jedynie ruchem palca przejrzeć ofertę dwustu niebieskich swetrów z golfem. Można też w ciągu minuty, stojąc na czerwonym świetle, kupić ubranie z drugiego końca świata. Wirtualne zakupy mają swoje wielkie plusy, ale też ciemniejsze strony. Jedną z nich jest trudność dobrania odpowiedniego rozmiaru ubrań. Co z tego, że w szafie dominuje numer 38, skoro ostatnio zakupiona online bluzka jest jak małe 36? Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są rozmiary ubrań w UK, a jakie w USA. Jak dopasować je do siebie i jak czytać tabelę rozmiarów producenta?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dorota Wellman zapewnia: “Niezależnie od rozmiaru każda kobieta może być modelką na wybiegu życia”
Rozmiary ubrań damskich
Rozmiary ubrań damskich w Polsce zaczynają się zazwyczaj od rozmiaru XS, a kończą na XXL. Mają też swoje odpowiedniki numeryczne, które znajdziesz poniżej. Warto jednak pamiętać, że przez sam fason ubranie może odbiegać od standardowych parametrów. Dlatego kupując ubrania oversize – weź pod uwagę z założenia większą formę. Podobnie jest z sukienkami bodycon, których elastyczny materiał ma za zadanie przylegać do ciała, przez co mogą wydawać się mniejsze.
Zdecydowanie warto mieć w swoim domu centymetr krawiecki, który pozwoli ci poznać swoje dokładne parametry czy aktualne rozmiary dziecka. Producenci trzymają się swojej określonej w tabeli miary, która pomaga klientom dopasować indywidualne wartości do podanych rozmiarów ubrań. Jak mierzyć sylwetkę? Weź do ręki centymetr i swobodnie, bez nacisku czy naprężania ciała, sprawdź swoje wymiary. Warto do wymiaru dodać centymetr bądź dwa – większość materiałów ma tendencję do kurczenia w trakcie prania, a tym bardziej suszenia w suszarce bębnowej.
Rozmiary ubrań – jak mierzyć?
W przypadku sukienek i górnych części garderoby, określane są zazwyczaj trzy obwody – klatki piersiowej, talii oraz bioder. Poprowadź zatem miarką wokół klatki piersiowej pod ramionami, w najszerszym jej punkcie. Z kolei talię zmierz w najwęższej części tułowia. Mierząc biodra, wybierz najszerszy fragment tego obszaru, aby później móc wsunąć na siebie ubranie.
W kwestii spodni określany jest obwód w pasie oraz długość nogawki. W tym celu najlepiej wyjąć z szafy swoje spodnie i rozłożyć na płasko. Następnie należy wymierzyć szerokość w pasie i pomnożyć przez dwa, tak uzyskamy obwód spodni. Z kolei długość mierzymy od wewnętrznej strony – od krocza do końca nogawki.
Rozmiary ubrań UK
Na pewno zauważyłaś, że rozmiary ubrań UK różnią się oznaczeniem od tych obowiązujących w Polsce. To dlatego, że rozmiary w Wielkiej Brytanii podawane są w calach, a nie centymetrach. Ponadto rozmiary ubrań UK są niższe od europejskich – zaczynają się już od numeru 4, czyli europejskiego 32/XXS.
Jednak nie istnieje jeden określony schemat rozmiarów ubrań damskich, do którego dostosowuje się każdy brytyjski producent odzieży. Dlatego warto szukać na stronach sklepów tabeli rozmiarów lub zasięgać informacji w biurze obsługi klienta, a w przypadku małych firm – kierując bezpośredniego maila.
Rozmiary ubrań USA
W amerykańskich sklepach znajdziesz podobną kategoryzację określaną symbolami XS, S, M, L i tak dalej. Jednak należy pamiętać, że rozmiary ubrań USA w rzeczywistości nieco różnią się od europejskich. Tutejsze “S” w USA jest raczej odpowiednikiem rozmiaru XS. Adekwatnie sytuacja ma się do reszty rozmiarów ubrań USA.
Także ze względu na bardzo zróżnicowane społeczeństwo i różne typy sylwetek – od mniejszych Azjatów po nieco większych Amerykanów – rozmiary ubrań USA są poszerzone. Znajdziesz nie tylko rozmiar XS, ale także XXS czy XXXL. Ponadto na metkach ubrań w USA można dostrzec także numerację, która zaczyna się od zera, a kończy na rozmiarze nawet 20.
Zapraszamy na grupę na Facebooku – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS