A A+ A++

Odliczanie do nowego roku 2023 dobiegło końca. Jak można podsumować stary rok? Miniony już rok 2022 przyniósł wiele zmian w zakresie przepisów podatkowych. Budzi to obawy podatników, którzy przygotowują się właśnie do corocznego rozliczenia z fiskusem. Co zmienił Polski Ład? Jak wyglądają nowe rozliczenia podatkowe 2023? Co potrzebne do rozliczenia PIT? Odpowiadamy na te pytania w naszym artykule. 

Z PITax.pl bezbłędnie przejdziesz rozliczenie PIT 2023

PIT 11 rozliczenie – jaki druk jest aktualny?

Co jest potrzebne do rozliczenia PITu? Podstawowym dokumentem jest rozliczenie PIT 11. W 2022 roku obowiązywały aż dwa rodzaje druków, a mianowicie:

  • PIT-11 w wersji 28
  • PIT-11 w wersji 29.

Ten pierwszy druk miał zastosowanie do 30 czerwca 2022 roku. Jeśli więc chodzi o rozliczenie roczne za 2022 rok – aktualnym drukiem jest PIT 11 w wersji 29. Druk ten można pobrać w wersji pdf bezpośrednio na stronie Ministerstwa Finansów. Podobnie jak wszelkie inne formularze, jeśli chodzi o rozliczenie PIT 2023

Rozliczenie PIT 2023 – jak rozliczyć się z fiskusem za 2022 rok?

Mimo że przepisy uległy zmianom i modyfikacjom, które przyniósł Polski Ład rozliczenie PIT roczne można składać tak samo, jak dotychczas. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • wypełnić zeznanie samodzielnie z pomocą programu do PIT-ów
  • zaakceptować lub zmodyfikować deklarację, przygotowaną przez KAS (Krajowa Administracja Skarbowa)
  • nie podejmować żadnych działań (wówczas deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana)
  • wypełnić formularz ręcznie i dostarczyć zeznanie do urzędu skarbowego (osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej).

Mimo że na podatników czekają już wstępnie przygotowane deklaracje – wiele osób wciąż decyduje się na samodzielne wypełnienie zeznania (za pomocą specjalnego programu). To rozwiązanie ma wiele zalet. We wstępnie przygotowanej deklaracji znajdują się bowiem tylko podstawowe dane i ulgi (głównie ulga prorodzinna 2023). Większość podatników woli trzymać rękę na pulsie i samemu zadbać o prawidłowe wypełnienie zeznania rocznego. Można wówczas wpisać wybraną Organizację Pożytku Publicznego, do której trafi 1,5% podatku. Dodatkowo podatnik zyskuje pewność, że skorzystał ze wszystkich przysługujących mu ulg. Program zapobiega też występowaniu błędów, które mogłyby skutkować koniecznością złożenia korekty lub wezwaniem z urzędu skarbowego. 

Jeśli natomiast podatnik decyduje się na wypełnienie zeznania tradycyjnym sposobem – koniecznie powinien użyć długopisu w czarnym lub niebieskim kolorze i wpisać dane drukowanymi literami. Takie zeznanie można dostarczyć do urzędu osobiście lub wysłać listem poleconym – wyłącznie Pocztą Polską, ponieważ tylko wtedy urząd bierze pod uwagę datę stempla pocztowego w razie wystąpienia opóźnień. 

W każdym urzędzie, ale i na stronach internetowych, dostępna jest PIT-37 broszura informacyjna 2022. Zawarto tam wskazówki oraz informacje na temat prawidłowego wypełnienia zeznania podatkowego. 

Zeznania można składać od 15 lutego 2023 roku i z pewnością warto to zrobić jak najprędzej. Szczególnie jeśli należy ci się zwrot podatku 2023. Urząd skarbowy szybko i sprawnie rozlicza te deklaracje, które wpłynęły najwcześniej. Pamiętaj też, że pierwszeństwo mają zeznania złożone przez Internet. 

Każda zmiana PIT 2023 została uwzględniona w aplikacji PITax.pl

Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?,

Wspomnieliśmy również o możliwości rozliczenia się za pośrednictwem rządowej platformy. Na podatnika czeka tam wstępnie opracowana deklaracja. Co można z nią zrobić? Zweryfikować i sprawdzić poprawność danych, zaakceptować lub pozostawić bez podejmowania działań, a także odrzucić i przygotować zeznanie we własnym zakresie. 

Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób można się zalogować do tej usługi. Wiele osób zastanawia się, czy do rozliczenia PITu potrzebny jest PIT z poprzedniego roku? Na pewno potrzebne są pozyskane z PIT informacje. 

Zadbaj o swój zwrot podatku 2023 z PITax.pl

Do usługi Twój e-PIT można się bowiem zalogować na dwa sposoby, a mianowicie:

  • podając dane podatkowe (dane autoryzujące)
  • przez Profil Zaufany (PZ)

Jeśli logujesz się przy pomocy tej pierwszej opcji (dane autoryzujące), to koniecznie musisz wprowadzić takie informacje, jak:

  • PESEL, NIP, datę urodzenia 
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11).

Zmiana PIT 2023 – najważniejsze zmiany w PIT, jakie przyniósł Polski Ład

Nowe przepisy związane z wprowadzeniem tak zwanego Polskiego ładu przyniosły też zmiany w rozliczeniu PIT 2022. Przede wszystkim obniżeniu uległa stawka podatku PIT  – wcześniej wynosiła 17%, natomiast teraz jest to 12%. Dotyczy to podatników, mieszczących się w I progu podatkowym (do 120 000 złotych). Osoby, które uzyskały dochody powyżej tej kwoty, zapłacą stawkę 32%. Zmniejszona została również kwota wolna od podatku – od lipca 2022 roku wynosi 30 000 złotych. 

Nie ma jednak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Zmianą „na plus” jest natomiast możliwość rozliczenia się samotnego rodzica wraz z dzieckiem. Również świeżo upieczeni małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie (dotychczas było to możliwe dopiero po upływie pełnego roku). W dalszym ciągu obowiązuje także ulga prorodzinna 2023 rok nie różni się pod tym względem od minionych lat. Do nowych ulg zaliczają się natomiast: ulga na zabytek, na robotyzację, na terminal płatniczy czy produkcyjna. Osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą też liczyć na zwrot za paliwo 2022 PIT. Rozliczenie PIT 2023 dla wielu obywateli może zatem okazać się korzystne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEwa Zakrzewska: Gdy zaczęłam darzyć się miłością, pojawiło się wiele wspaniałych rzeczy
Następny artykułDyrektor TVP Sport z wykładem w Piotrkowie