A A+ A++

Rowerową wycieczkę rozpoczynamy na ul. Gen. Grota-Roweckiego w Puławach. Stąd kierujemy się na południe, ul. Ogrodową, Skowieszyńską i Ceglaną. Po ok. 2 km, tuż za rondem, opuszczamy utwardzone drogi, wjeżdżamy w las – zaczynamy przygodę. Las ten jest bramą do wąwozów lessowych. Dalej kierujemy się zgodnie ze wskazaniami “żółtego szlaku”, przekraczamy ul. Piasecznicę i zaczynamy pierwszy trudny, ponad 10% podjazd wąwozem “Kobylarki”. Na wierzchowinie zobaczymy wprowadzającą w zadumę kapliczkę poświęconą Papieżowi Janowi Pawłowi II. O historii kapliczki możemy poczytać na blogu lokalnego regionalisty Pawła Ciechanowicza – kliknij tutaj. Przydrożne kapliczki i krzyże będą nam towarzyszyć w kolejnych etapach naszej podróży.

Po ok. 1 km skręcamy w wąwóz doprowadzający nas do ośrodka narciarskiego w Parchatce, gdzie w komfortowych warunkach możemy zrobić sobie przystanek. A przed nami dalsza wspinaczka, musimy wjechać rowerem ponad stok, co jest nie lada wyczynem. Dalej udajemy się w kierunku południowym, mijając po drodze charakterystyczny chmielnik. Jesteśmy dość wysoko, ponad 180 m. n.p.m., po prawej stronie zaczyna wyłaniać się widok na Wisłę. Tuż za chmielnikiem zjeżdżamy stromym wąwozem do Parchatki, skąd czeka nas dalsza wspinaczka wąwozami i polnymi drogami aż do Zbędowic – wioski malowniczo położonej wśród lasów i pól. Jedyna asfaltowa droga do wsi prowadzi oczywiście ponad dwukilometrowym wąwozem. Zbędowice zostały mocno doświadczone podczas II wojny światowej – o czym przypomina zlokalizowany w Kol. Zbędowice pomnik poświęcony pomordowanym przez hitlerowców mieszkańcom. O tej tragicznej historii możemy przeczytać na portalu Kazimierz.Dolny.pl.

Mijamy Zbędowice, udając się na południe przez rozległe pola. Wjeżdżamy w las i długim, stromym wąwozem zjeżdżamy do Bochotnicy – wioski o ponad 700-letniej tradycji. Tutaj mamy do zwiedzenia wyjątkowe miejsce stanowisko dokumentacyjne “Ścianka Pożaryskich” powstałe w wyniku eksploatacji kredy. Szczegóły na stronie internetowej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Równie ciekawym miejscem w Bochotnicy jest wzgórze z ruinami Zamku Esterki, z którego rozpościera się rozległa panorama okolicy, dobrze widoczna zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jak tam dotrzeć i jaka jest historia tego miejsca znakomicie opisano na portalu Lokalnej Organizacji Turystycznej “Kraina Lessowych Wąwozów”.

W dalszym etapie naszej wycieczki ostrożnie sprowadzamy rower ze wzgórza i wspinamy się wąskim jarem na otaczające Kazimierz Dolny pola i sady. Docieramy do ul. Góry, skąd prosto, cały czas kierując się na południe dojeżdżamy początkowo asfaltową drogą, przechodzącą w historyczne “kocie łby” do Zespołu Zamkowego. Możemy zwiedzić Basztę Zamkową i ruiny zbudowanego z opoki w XIV w. zamku  – szczegóły na stronie administratora obiektu oraz na stronie Gminy Kazimierz Dolny.

Jesteśmy już u progu celu naszego wyjazdu, zjeżdżamy ul. Zamkową kilkadziesiąt metrów w dół, aby wąską ścieżką znów rozpocząć wspinaczkę  – tym razem na Górę Trzech Krzyży. W sezonie turystycznym będziemy musieli prowadzić rower ale w okresie poza nim możemy pozwolić sobie na wjazd aż do schodków, po których wnosimy swój pojazd. Wejście na górę jest płatne, kasa znajduje się na szczycie. Wzniesienie, u którego stóp leży miasteczko nazywane jest również Krzyżową Górą. Trzy nawiązujące do Golgoty krzyże postawiono w 1708 roku. Miały one upamiętniać liczne ofiary zarazy morowej, która miała miejsce na tych terenach. Z góry możemy podziwiać wspaniałą panoramę Kazimierza Dolnego i okolic Małopolskiego Przełomu Wisły. Widok zapiera dech w piersiach i dokładnie wpisuje się w wymienione na początku artykułu tezy. Niemal na wyciągnięcie ręki mamy kazimierski Rynek, kościół Farny, Klasztor Franciszkanów, zespół zamkowy czy Wisłę. Bogactwo zabytków i wspaniałe krajobrazy zachęcają do dalszej eksploracji. Jednakże celem tej relacji było zachęcenie do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca w nietuzinkowy sposób. Mamy nadzieję, że artykuł spotka się z Państwa zainteresowaniem i zachęci do odwiedzenia malowniczych zakątków powiatu puławskiego.

Zainteresowanych trasą zapraszamy do zapoznania się z jej zarysem oraz fotorelacją. Dostępny do pobrania jest również plik gpx. Całość drogi, łącznie z powrotem drogą wojewódzką wyniosła niespełna 33,5 km., suma podjazdów to 555 m. a zjazdów 548 m. Do zobaczenia na szlaku!

Ikona zipPlik GPX, plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [49.63 KB]

Charakterystyka trasy - przewyższenia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułThe Show Must Go On: Amazon w świątecznej kampanii inspiruje i zachęca do działania mimo wielu przeciwności losu
Następny artykułSentymentalne powroty Andrzeja Grabowskiego [WIDEO]