A A+ A++

W niedzielę 23 kwietnia można wybrać się rowerem z Torunia do Czernikowa razem z turystami z toruńskiego oddziału PTTK.

Na “XIX Rajd rowerowy szlakami rowerowymi Gminy Czernikowo” zapraszają Klub Turystyki Kolarskiej “Przygoda” wspólnie z Oddziałem Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu oraz Dyrekcją Zespołu Szkół w Czernikowie.

Zbiórka chętnych w Toruniu na parkingu marketu OBI przy Szosie Lubickiej o godz. 9.00, skąd nastąpi przejazd do Czernikowa. Następnie wspólnie z grupą z terenu gminy Czernikowo uczestnicy pojadą przez Jackowo, Steklinek, Hornówek, Trutowo, Niedźwiedź, Steklin do Czernikowa, skąd po odpoczynku i posiłku nastąpi powrót do Torunia.

Wyprawa jest propozycją dla nieco bardziej doświadczonych rowerzystów, ponieważ łączna długość trasy wyniesie ok. 70 km. W Trutowie będzie można zwiedzić kościół św. Anny z klasztorem, znajdujących się w administracji ojców karmelitów tzw. trzewiczkowych.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Warunkiem jest posiadanie sprawnego roweru i odpowiedniej kondycji, pozwalającej na przejazd 70-kilometrowej trasy w tempie turystycznym. Młodzież do lat 18 może wziąć udział w rajdzie jedynie pod opieką osoby dorosłej.

W Trutowie znajduje się kościół i klasztor karmelitów ufundowany przez Jana Rętwińskiego – właściciela wsi, który w 1717 roku sprowadził zakonników. Kościół św. Anny został zbudowany w latach 1725-1738. Sklepienia świątyni są mieszane: kolebkowe, kolebkowo – krzyżowe oraz krzyżowe. Barokowy kościół zbudowany jest z cegły, częściowo otynkowany. Wewnątrz znajduje się polichromia późnobarokowa z 1. połowy XVIII wieku, przedstawiająca historyczne sceny z życia zakonu, świętych karmelickich i ewangelistów oraz motywy roślinne. Ołtarz główny rokokowy z połowy XVIII wieku z rzeźbami śś. Jana Nepomucena, Jana Ewangelisty oraz króla Dawida. Warto zwrócić uwagę na chrzcielnicę barokową z XVIII wieku, stalle rokokowo – klasycystyczne z przełomu XVIII i XIX wieku, ławkę dla kolatorów kościoła, barokową z XVIII wieku. Interesujące są również feretrony z XVIII wieku oraz obrazy z XVIII wieku. W świątyni znajdują się także 2 tablice pamiątkowe z połowy XVIII wieku dotyczące budowy kościoła oraz płyty nagrobne inskrypcyjne: Domazego Mioduskiego, generała Wojsk Polskich (zm. 1806 r.) oraz Magdaleny Szatkowskiej (zm.1852 r). Klasztor karmelicki został wzniesiony w połowie XVIII wieku jako budowla piętrowa. Posiada sklepienia mieszane: żaglaste, kolebkowe oraz kolebkowo – krzyżowe. W północnej elewacji klasztoru intarsjowane drzwi z XVIII wieku. W otoczeniu kościoła mur z XVIII wieku, w którym mieści się kamienna bramka wejściowa, z płaskorzeźbą proroka Eliasza na ognistym rydwanie.

Fot. Małgorzata Litwin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNFZ ukarał lekarzy. Leki na cukrzycę przepisywali na odchudzanie
Następny artykułНайбільші в історії космічна ракета та корабель вибухнули за кілька хвилин після старту