A A+ A++

Router i modem to pojęcia, które czasami stosuje się zamiennie, choć urządzenia nie są tym samym. Wskazujemy najważniejsze różnice pomiędzy nimi, a także podpowiadamy, na który rodzaj sprzętu lepiej się zdecydować w określonych sytuacjach.

Podobieństwa i różnice pomiędzy routerem a modemem


Zarówno router, jak i modem to urządzenia elektroniczne umożliwiające transfer internetu. Odbywa się to jednak w odmienny sposób. Modem przetwarza (moduluje i demoduluje) udostępniany przez dostawcę analogowy sygnał sieciowy na dane cyfrowe. Można odbierać internet w danym momencie wyłącznie na jednym wybranym urządzeniu, najczęściej komputerze.

Router nie działa w oparciu o proces modulacji i demodulacji ani nie odbiera internetu od dostawcy. Jego zadanie polega na dzieleniu sygnału internetowego oraz określaniu optymalnej ścieżki transferu danych. W odróżnieniu od modemu router pozwala podłączyć do domowej sieci Wi-Fi wiele urządzeń, nadając każdemu z nich odrębny adres IP. Takie urządzenie często jest wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, np. zaporę ogniową czy system szyfrowania dostępu.

Kiedy lepiej wybrać router, a kiedy modem?

Zazwyczaj routery służą do utworzenia domowej sieci Wi-Fi z wykorzystaniem stacjonarnego łącza kablowego lub światłowodowego. Router pozwala uzyskać w całym domu szybsze i stabilniejsze łącze w porównaniu do modemu. Umożliwia łączenie się z internetem jednocześnie na różnych urządzeniach (np. komputerach, telefonach, tabletach czy konsolach do gier) bez konieczności prowadzenia kabli po całym mieszkaniu. Router, w przeciwieństwie do modemu, pozwala również nadać każdemu urządzeniu odrębny adres IP, dzięki czemu będą one mniej podatne na ataki hakerów. Na jego wybór powinny zatem zdecydować się te osoby, którym zależy na bezpieczeństwie oraz prywatności podczas korzystania z sieci.

Ze światłowodów mogą jednak korzystać głównie mieszkańcy dużych miast. Zainstalowanie takiego internetu może być niemożliwe na terenie wsi czy małych miejscowości. Przyda się wtedy modem, który pozwala odbierać od operatora sygnał internetu mobilnego. Takie połączenie jest najlepszą alternatywą dla łącza światłowodowego. Do odbioru internetu mobilnego przyda się zwłaszcza przenośny modem w kształcie pendrive. Po umieszczeniu w nim karty SIM od operatora można łączyć się z internetem na komputerze w dowolnym miejscu znajdującym się w zasięgu sieci. Modem mobilny spełni więc zwłaszcza potrzeby osób często podróżujących czy zmieniających miejsce zamieszkania.

Internet mobilny w całym domu? To możliwe!

Co jednak w przypadku, kiedy nie możemy założyć w domu światłowodów, a chcemy cieszyć się wysokiej jakości połączeniem na terenie całej posesji? Rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z internetu domowego LTE. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w router Wi-Fi z zewnętrzną anteną oraz obsługą karty SIM. Korzystanie z routera pozwoli stworzyć domową sieć Wi-Fi i zabezpieczyć dostęp do niej za pomocą hasła.

Z internetem mobilnym będzie mogło łączyć się jednocześnie kilku domowników z poziomu różnych urządzeń. Router Wi-Fi zapewni szybsze oraz stabilniejsze połączenie niż modem, dlatego lepiej sprawdzi się do takich czynności jak pobieranie plików, streamowanie, oglądanie telewizji internetowej czy granie w gry sieciowe.

Internet o wysokich parametrach dostarcza m.in. Netia. W ofercie tego operatora można znaleźć zarówno internet światłowodowy, mobilny, jak i domowy LTE. W ciągu ostatnich 10 lat średni transfer danych w Netii, przypadający na jednego abonenta, wzrósł niemal dziesięciokrotnie. W tym samym czasie maksymalna oferowana prędkość internetu zwiększyła się z 20 Mb/s do 1 Gb/s. Klienci Netii otrzymują modem mobilny lub router Wi-F w cenie abonamentu, dlatego nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z jego zakupem.

A jeśli szukasz więcej informacji na temat podobieństw i różnic pomiędzy routerem a modemem, zajrzyj na bloga Netii, gdzie przeczytasz również o ich prawidłowej konfiguracji.

artykuł promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprzedaż detaliczna rozczarowała. Luzowania nie pomogły
Następny artykułTragiczny finał akcji poszukiwawczej