Towarzystwo Pamięci Armii Krajowej w poniedziałek 17 sierpnia 2020 r. wystosowało pismo do prezydenta miasta Marka Materka, w którym członkowie piszą, że mają nadzieję, iż Szkoła Podstawowa nr 11, nawet po dokonaniu zmian, uzasadnionych np. względami ekonomicznymi, zachowa imię dotychczasowego Patrona i dzięki mądrej polityce władz miasta będzie mogła kontynuować swoją misję.
Pismo zostało także wysłane do władz wojewódzkich, radnych Rady Miejskiej, Szkoły Podstawowej nr 11 oraz do regionalnych i lokalnych mediów.
Przypomnijmy, że pojawiły się w przestrzeni publicznej informacje, że władze miasta planują przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 12 do budynku po gimnazjum przy ulicy Leśnej, a tym samym połączenie „dwunastki” ze Szkołą Podstawową nr 11. Jak informowała rzecznik Urzędu Miejskiego Iwona Tamiołło, „prezydent miasta Marek Materek wspólnie ze swoją zastępczynią odpowiedzialną za edukację Anetą Nasternak oraz dyrektorami i nauczycielami placówek oświatowych rozmawiają o przyszłości szkolnictwa w mieście. W związku z nową perspektywą unijną pojawiają się różne możliwości rozwoju dla szkół administrowanych przez gminę.”
Treść pisma Towarzystwa Pamięci Armii Krajowej przedstawiamy poniżej:
Z niepokojem odebraliśmy informację o planowanych zmianach w funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej nr 11 im. Mjr Jana Piwnika „Ponurego” w Starachowicach, zagrażających utracie jej imienia – imienia patrona.
Od 2007 roku kiedy patronem szkoły został „Ponury”, społeczność szkolna pielęgnuje Jego pamięć, utrwala znaczenie Armii Krajowej na Ziemi Świętokrzyskiej, wychowuje dzieci i młodzież w duchu patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Za swoją działalność w środowisku lokalnym szkoła została odznaczona Honorową Złotą Odznaką Korpusu „Jodła” za przekazywanie młodzieży wartości patriotycznych i wiedzy i Polskim Państwie Podziemnym oraz etosie walk Armii Krajowej w czasie II Wojny Światowej.
W chwili obecnej jest już tylko jedną z dwóch szkół w Powiecie Starachowickim noszącą to zaszczytne imię i jest najbliżej położoną Wykusu – miejsca, którego znaczenie, nie tylko dla środowiska Kombatantów i historii Polski, wszyscy znają i mają w pamięci.
Dzięki zaangażowaniu Kadry Szkoły Jej Uczniowie od wielu lat aktywnie uczestniczą w licznych imprezach i uroczystościach związanych z Wykusem i innymi miejscami pamięci.
Pozbawienie Szkoły imienia „Ponurego”, Cichociemnego, jednego z najbardziej znanych dowódców Armii Krajowej, odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari, odbieramy nie tylko jako podejmowanie prób wymazywania pamięci o Nim i Jego Żołnierzach, lecz również jako dyskredytowanie ówczesnej roli działalność bohaterskich partyzantów Jego Zgrupowań w obronie Polskości, a także jako brak należnego szacunku do daniny krwi złożonej na ołtarzu obrony ludności cywilnej oraz wolności ziemi Świętokrzyskiej. To partyzanckie działania Zgrupowań „Ponurego” spowodowały, że wiele innych partyzanckich oddziałów wycofujących się po upadku Powstania Warszawskiego, na przełomie lat 1944 i 1945 znalazło bezpieczne schronienie wśród przyjaznej społeczności ziemi Świętokrzyskiej, unikając dzięki temu zagłady.
Działanie doprowadzające do utraty obecnego patrona Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach, odebrane zostanie jako lekceważenie dotychczasowych starań oraz obecnej postawy Rodziców i wielu środowisk wychowujących dzieci i młodzież w oparciu o rodzime wzorce, na przykładach osób znanych, bohaterów wywodzących się z lokalnych społeczności, w naturalny sposób najbardziej bliskich współczesnym mieszkańcom.
Szkoła Podstawowa nr 11 im. Mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Starachowicach, z którego Towarzystwo Pamięci Armii Krajowej wraz z innymi organizacjami i instytucjami, aktywnie współpracuje, jest wzorem w kształtowaniu mądrze pojętych patriotycznych postaw wychowanków, czym znacząco przyczynia się do pozytywnego wizerunku Starachowic.
Je działalność była też dotychczas przykładem szacunku władz miasta dla tak właśnie realizowanej misji wychowawczej.
Jesteśmy przekonani, że dobry wizerunek miasta Starachowice, a co za tym idzie i jego władz, jest też celem Pana Prezydenta.
Z zainteresowaniem przyjmujemy zmieniający się obraz Starachowic, wynikający nie tylko z polityki ekonomicznej jego władz. Ważne miejsce w tym obrazie zajmuje uhonorowanie znanych Żołnierzy Zgrupowań „Ponurego” poprzez ustawienie ich pomników w nowoczesnej formule w eksponowanym miejscu.
Pozbawienie Szkoły nr 11 imienia Ich Dowódcy niewątpliwie stanowiłby poważny uszczerbek w konsekwentnie budowanym przez Mieszkańców i władze miasta poczuciu lokalnego patriotyzmu.
Wyrażamy nadzieję, że Szkoła Podstawowa nr 11, nawet po dokonaniu zmian, uzasadnionych np. względami ekonomicznymi, zachowa imię dotychczasowego Patrona i dzięki mądrej polityce władz miasta będzie mogła kontynuować swoją misję.
Towarzystwo Pamięci Armii Krajowej
Wiceprzewodniczący Piotr Kosowicz
Dodane: 19.08.20
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS