Wspólne ćwiczenia, które odbywają się od 17 do 29 października, noszą nazwę “Obrońcy przyjaźni-2021” (Защитники дружбы-2021, Zaścitniki drużby-2021) i odbywają się nieopodal Kairu, stolicy Egiptu. Obejmują szkolenia grup spadochronowych z Rosji oraz Egiptu, a także na ćwiczenia odpowiednich działań przydatnych podczas operacji taktycznych.
Z rosyjskich Wojsk Powietrznodesantowych (a dokładniej z 7. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej) i spadochroniarzy pochodzących z egipskiego wojska utworzono międzynarodowy kontyngent liczący 500 żołnierzy. Żołnierze rosyjscy oraz egipscy są desantowani z samolotów Sił Powietrzno-Kosmicznych Ił-76MD oraz Sił Powietrznych Egiptu C-130 “Hercules” oraz z Ch-47 Chinooków również egipskiego lotnictwa.
Jednym z istotnych elementów ćwiczenia była wymiana uzbrojenia, tak by dwie strony mogły zapoznać się z uzbrojeniem posiadanym przez sojusznika. W ten sposób egipscy spadochroniarze mieli okazję do strzelania z jednego z najnowszych karabinków szturmowych będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, czyli AK-12. Pozostając w tematyce karabinków od Kałasznikowa, rosyjscy spadochroniarze przypomnieli sobie strzelanie z legendarnego karabinka AK. Ostrzał był prowadzony na dystans od 150 do 500 metrów.
Rosyjskie ministerstwo obrony dodało, że taktyczne strzelanie opierało się również na korzystaniu z granatników przeciwpancernych, a dokładniej również “ponadczasowych” granatników RPG-7 i RPG-7D, spośród których ostatni wariant został przed wieloma dekadami przygotowany z myślą o wojskach powietrznodesantowych, gdyż pozwala na rozłożenie lufy, a co za tym idzie – zmniejszenie jej rozmiaru do kompaktowego, możliwego do wygodnego użytku przez np. wojska WDW (wozduszno-diesantnyje wojska). Tym razem były neutralizowane cele oddalone na dystansie od 250 do 400 metrów.
Warto też wspomnieć o jednym z ostatnich epizodów, jakie miało miejsce, w podkairskim ośrodku szkoleniowym egipskich sił zbrojnych. Spadochroniarze z Rosji oraz Egiptu podczas symulowanej operacji doprowadzili do oblężenia i neutralizacji wroga, który opanował dzielnicę jednego z miast. W tej operacji wykorzystano do osłony zasłonę dymną, a w następnej kolejności żołnierze przy prowadzeniu ognia skorzystali z technik poznanych na początku szkolenia.
W poprzednich latach (poza 2020 rokiem) również odbywały się ćwiczenia “Obrońcy przyjaźni” i w czasach przedpandemicznych nie dość, że były one liczniejsze (liczba uczestników dochodziła do tysiąca spadochroniarzy), tak były wzbogacone o białoruską obecność. Wieloletnia tradycja związana z rosyjsko-egispką “przyjaźnią” poza wymiarem umacniania interoperacyjności może być wiązana z czynnościami mającymi na celu umocnienia rosyjskiej obecności na Bliskim Wschodzie i w Afryce jak i również sprawdzenia, na jakim poziomie są rozwinięte siły szybkiego reagowania, także w rejonach o krajobrazie odmiennym od tego, jaki znajduje się w Rosji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS