Na sprzedaż zostanie wystawiona pierwsza spółka, która została wpisana na listę sankcyjną. Polskie władze opracowały procedury, aby aktywa nie wróciły pod kontrolę rosyjską – pisze poniedziałkowy “Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak wskazuje gazeta, chodzi o firmę Novatek Green Energy, dostarczającą gaz do kilkunastu gmin w Polsce. “To przedsiębiorstwo zależne w 100 proc. od rosyjskiego koncernu gazowego PAO Novatek. Od kwietnia ub.r., decyzją MSWiA, trafiło ono na listę sankcyjną” – przypomniana dziennik.
Zwraca uwagę, że następnie – na podstawie ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego – w spółce wprowadzono zarządcę przymusowego (w październiku ub.r.). Teraz, jak wynika z informacji “DGP”, rząd szykuje kolejny krok – sprzedaż aktywów lub całą spółkę. “Ogłoszenie o otwartym przetargu pojawi się dzisiaj” – stwierdza gazeta.
Według dziennika, jako że sytuacja dotyczy podmiotu z listy sankcyjnej, rząd opracował odrębne procedury zbycia jej aktywów. “Z pomocą firmy doradczej EY mamy przygotowane dwie procedury: transakcyjną i sankcyjną. Ma to nas zabezpieczyć przed scenariuszem, w którym aktywa zostają odkupione przez podmioty z Rosji” – tłumaczy źródło “Dziennika Gazety Prawnej”.
Rząd chce sprzedać też inne firmy
Jak twierdzi dziennik, procedura transakcyjna będzie mieć klasyczny przebieg, uwzględniający tzw. długą i krótką listę oferentów czy badanie due diligence. “Na etapie długiej listy oferenci będą prześwietlani m.in. pod kątem struktury własnościowej, powiązań geograficznych (będą analizowane kraje rejestracji i prowadzenia działalności gospodarczej) czy głównych trzech kontrahentów inwestora” – wskazuje.
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Dodaje, że nowa „procedura sankcyjna” znajdzie zastosowanie m.in. na etapie krótkiej listy oferentów. “Skupimy się na źródle pochodzenia majątku. Będą badane pieniądze przeznaczone na tę transakcję, a więc pierwotne pochodzenie środków oraz w jakim okresie zostały pozyskane przez inwestora” – mówi źródło dziennika.
Według gazety cały proces zbycia aktywów ma się zakończyć w październiku. Polskie władze liczą, że opracowane mechanizmy uda się zastosować wobec innych firm z listy sankcyjnej. “Jesteśmy obecnie w trakcie oceny kilku przypadków, jednak jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach” – mówi, cytowany przez gazetę, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Minister rozwoju przedłużył zarząd przymusowy w Novatek Green Energy
“28 marca br. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedłużył o kolejne 6 miesięcy okres, na który został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy wobec NOVATEK Green Energy sp. z o.o. Ma to związek z ogłoszonym dzisiaj przetargiem na aktywa firmy” – poinformowało MRiT.
Przypomniało, że firma Novatek w związku z wpisaniem 25 kwietnia ubr. na listę sankcyjną Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przestała działać. Jej podstawowym przedmiotem działalności była sprzedaż i dystrybucja gazu płynnego (LPG) oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie Polski, a także w innych krajach europejskich. Dystrybucja LNG odbywała się również za pośrednictwem będących własnością spółki sieci gazowych w Polsce. (PAP)
maja/ aop/ kmz/ skr/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS