Rosyjski samolot wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną Finlandii. Helsinki poinformowały, że rozpoczęło się śledztwo w tej sprawie. To pierwszy tego typu incydent od niemal dwóch lat i prawdopodobnie kolejna demonstracja Moskwy, która dąży do rewizji stref morskich na Bałtyku.
Rosyjska maszyna wtargnęła w przestrzeń powietrzną w poniedziałek w rejonie Zatoki Fińskiej i wleciała około 2,5 km w głąb kraju – informuje fińskie ministerstwo obrony. Samolot przebywał w zakazanej strefie przez około 2 minuty.
Podchodzimy bardzo poważnie do prawdopodobnego naruszenia naszego terytorium, a dochodzenie w tej sprawie rozpoczęto natychmiast – przekazał szef resortu obrony Antti Hakkanen.
Fiński MSZ skontaktował się w tej sprawie z ambasadą Rosji w Helsinkach, żądając wyjaśnień.
Poprzedni podobny potwierdzony incydent miał miejsce w sierpniu 2022 roku, gdy dwa rosyjskie myśliwce wleciały w przestrzeń powietrzną Finlandii.
O ile przypadki pojawienia się rosyjskich samolotów wojskowych w pobliżu granic krajów Europy nie robią już na nikim wrażenia, o tyle oskarżenia Helsinek brzmią poważnie. Mówimy wszak o operowaniu rosyjskiego samolotu na niebie należącym do NATO.
Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza oskarżeniom Finlandii. Moskwa twierdzi, że samoloty dalekiego zasięgu Tu-95 i Tu-22m3 wykonywały planowe loty nad wodami neutralnymi Morza Bałtyckiego, Morza Barentsa i Norwegii.
Fińskie śledztwo wykaże zapewne, co i jak długo latało w przestrzeni, w której rosyjski samolot nie ma prawa się znajdować. Instytut Badań nad Wojną uważa jednak, że incydentu nie można traktować jako wypadku przy pracy.
21 maja – przypomina think tank – rosyjski MON zaproponował, by rząd ponownie ocenił granice morskie w Zatoce Fińskiej. Ponieważ – uzasadniano – “są oparte o przestarzałe mapy nawigacyjne”. To mogłoby stanowić wstęp do wysiłków na rzecz generalnej rewizji stref morskich na Bałtyku.
W ubiegłym miesiącu – informuje amerykański “Newsweek” – estońska straż graniczna przekazała, że rosyjskie służby usunęły część pływającej bariery, służącej do wyznaczania granicy morskiej z Rosją.
Kreml – przypominają analitycy – prowadzi również szereg operacji informacyjnych, których celem jest ukazanie Finlandii jako wroga Rosji i Rosjan. Te działania – uważa ISW – mają przygotowywać grunt pod uzasadnienie ewentualnej przyszłej agresji na Finlandię.
Poniedziałkowy incydent amerykańscy analitycy skomentowali następująco: To zgłoszone wtargnięcie prawdopodobnie stanowi kontynuację trwających wysiłków Kremla mających na celu podważenie fińskiej suwerenności i integralności terytorialnej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS