A A+ A++

W czwartek nad południowym Bałtykiem przelatywał rosyjski samolot IŁ-76. Minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky poinformował, że węgierskie myśliwce Gripen odprowadziły go zgodnie z międzynarodowymi procedurami.

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń NATO

Sytuacja miała miejsce w czwartek rano. Niezidentyfikowany samolot przelatywał nad południowym Bałtykiem w pobliżu Litwy. Niezwłocznie ustalono, że jest to rosyjska maszyna transportowa IŁ-76.

Na sytuację szybko zareagowano poderwaniem węgierskiego myśliwca Gripen z bazy w Szawlach, gdzie stacjonują żołnierze NATO. Jak poinformowano, węgierska maszyna odprowadziła rosyjski samolot zgodnie z międzynarodowymi procedurami. Węgierski pilot po udanej akcji wrócił do bazy, gdzie od końca lipca stacjonują między innymi żołnierze znad Dunaju.

Węgierskie myśliwce stacjonują na Litwie 

W litewskich Szawlach stacjonują obecnie cztery węgierskie myśliwce Gripen oraz 80 żołnierzy – pilotów i obsługi. Na Litwie od końca lipca przypada węgierska zmiana w misji NATO Baltic Air Policing. Ma ona na celu ochronę nieba Litwy, Łotwy i Estonii.

Węgierski minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky wspomniał w oświadczeniu, że był to pierwszy incydent podczas tej zmiany, w którym brały udział węgierskie samoloty.

Zakaz lotów rosyjskich samolotów nad UE

Przypomnimy, że już na początku inwazji Rosji na Ukrainę, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Również tych prywatnych. 

Wcześniej samodzielne decyzje o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla Rosji podjęły: Polska, Norwegia, Macedonia Północna, Francja, Dania, Holandia, Hiszpania, Austria, Portugalia, Islandia, Rumunia, Słowenia, Czechy, Bułgaria, Mołdawia, Litwa, Łotwa i Estonia.

MP

Czytaj dalej: 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTaki nasi strażacy, wędkarze i żołnierze oczyszczają Odrę (foto)
Następny artykułTikkurila na rzecz ochrony pszczół