A A+ A++

Ukrainie udało się utworzyć korytarz humanitarny w Mariupolu, ale Rosjanie nadal ostrzeliwali ludność cywilną, nie dając im szansy ucieczki. Trwa aktywny ostrzał Ukrainy.

Aktualne alarmy przeciwlotnicze na Ukrainie Źródło: Tomasz Jędruchów Twitter

Cywile są bombardowani w Mariupolu

Rosja ogłosiła początek szturmu na Azowstal w Mariupolu. Na terenie przedsiębiorstwa doszło do wybuchu. Są tam setki cywilów, głównie kobiet i ich dzieci.

20 kwietnia Ukrainie udało się utworzyć korytarz humanitarny z Mariupola, ale ludzie nie mogą się obecnie wydostać z piwnic z powodu ostrzału.

Jak zapowiedział dziś Wołodymyr Zełenski, sytuacja w Mariupolu się pogarsza. Według niego są dwa sposoby na odblokowanie Mariupola: pierwszy to poważna pomoc w dozbrojeniu armii, na którą liczy Ukraina. Drugi sposób to działalnai dyplomatyczne, ale Rosja pod żadnym pozorem nie zgadza się na uwolnienie z miasta cywilów i wojska.

Zełenski o wyborach we Francji

W rozmowie z francuskim kanałem telewizyjnym BFM prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował wybory prezydenckie we Francji.

“Choć nie sądzę, że mam prawo wpływać na to, co dzieje się w waszym kraju, chcę powiedzieć, że mam kontakt z Emmanuelem Macronem i nie chciałbym go stracić… Jeśli Le Pen zorientuje się, że popełniła błąd, nasze relacje mogą się zmienić – powiedział.

Wygrane i przegrane

Wojska rosyjskie ostrzelały Charków i Awdijewkę, a także zaatakowały regiony Charków, Ługańsk, Chersoń i Mikołajów. Rosjanie ostrzeliwali z moździerzy także rejon miejscowości Sumy i Czernihowa.

Rosjanie przygotowują przymusową mobilizację w okupowanym Zaporożu i Chersoniu.

W Zaporożu Kadyrowcy rozstrzelali rosyjskich żołnierzy, którzy zorganizowali zamieszki. Odmówili walki, ponieważ nie otrzymali zapłaty.

Podczas gdy nasze siły zbrojne walczą z wrogiem, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy demaskuje zdrajców. W obwodzie charkowskim znaleziono magazyn ze skradzioną ukraińską amunicją i częściami o wartości 200 milionów dolarów. Właściciele magazynu chcieli współpracować z Rosjanami.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przeprowadził wideokonferencję z przywódcami państw sojuszniczych na temat dalszej pomocy zbrojnej dla Ukrainy i nałożenia sankcji na Rosję.

Krótko

Ponad 5 milionów ludzi wyjechało za granicę z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pentagon jest przekonany, że Putin nie użyje broni jądrowej.

W kościele katolickim w Neapolu pojawiła się nowa ikona –  „Madonna Kijowska”, wizerunek kobiety karmiącej dziecko w metrze podczas walki o Kijów.

Na Ukrainie każdy może korzystać z Internetu przez terminale Starlink.

W regionie Odessy chcą nazwać ulicę imieniem Borisa Johnsona.

Dyplomacja

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poprosił prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego i prezydenta Rosji Władimira Putina o przyjęcie go w Kijowie i Moskwie, donosi Reuters. W oddzielnych listach do Zełenskiego i Putina Guterres powiedział, że „chciałby przedyskutować pilne kroki w celu zaprowadzenia pokoju na Ukrainie”.

Minister gospodarki Łotwy Janis Wittenbergs oświadczył, że rząd łotewski jest gotowy do zaprzestania korzystania z rosyjskiego gazu od 1 stycznia 2023 roku.

Tokio planuje przekazać Ukrainie 300 milionów dolarów.

Norwegia przekaże Ukrainie 100 rakiet przeciwlotniczych Mistral.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułThe Walking Dead: Saints & Sinners Ch2 na pierwszym zwiastunie. Hit VR powraca
Następny artykułSezon motocyklowy rusza. Drogówka również wyjeżdża na motocyklach