A A+ A++

Jak podano celm manewrów jest m. in. “przećwiczenie, we współpracy z lotnictwem, wykrywania okrętów podwodnych przeciwnika” oraz “obrony przeciwlotniczej taktycznych grup okrętów”.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Władze: na Morzu Czarnym są rosyjskie okręty z 24 pociskami manewrującymi

Reuter zwraca uwagę, że manewry na tak dużą skalę odbywają się w napiętej sytuacji międzynarodowej spowodowanej trwającą już trzy miesiące agresją Rosji na Ukrainę.

Manewry w USA

W czwartek poinformowano natomiast, że 29 czerwca ruszą największe na świecie manewry morskie – RIMPAC. W ćwiczeniach, które potrwają do 4 sierpnia, wezmą udział okręty z 26 krajów, w tym z państw sojuszu Quad, czyli USA, Indii, Japonii i Australii.

Poza krajami Quad, do ćwiczeń dołączą Filipiny, Malezja, Brunei, Indonezja, Singapur, Kanada, Chile, Kolumbia, Dania, Ekwador, Francja, Niemcy, Izrael, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Korea Południowa, Sri Lanka, Tajlandia, Tonga i Wielka Brytania.

ZOBACZ: Finlandia ćwiczy na potęgę. Armia fińska ma wziąć udział w ponad 70 manewrach

Ćwiczenia będą miały bazy w Honolulu na Hawajach i w San Diego w Kalifornii. Będzie w nie zaangażowane 38 okrętów nawodnych, 4 okręty podwodne i 170 samolotów. W tegorocznych manewrach weźmie udział ok. 25 tys. personelu wojskowego, w tym wojska lądowe z dziewięciu krajów.

Jak przekazała amerykańska marynarka, ćwiczenia będą skoncentrowane na “operacjach wodno-lądowych, ćwiczeniach artyleryjskich, rakietowych, zorientowanych przeciwko okrętom podwodnym i operacjach mających na celu zwalczanie piractwa, operacjach rozminowywania, unieszkodliwiania materiałów wybuchowych oraz nurkowaniu i ratownictwie”.

dk/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł100 dni wojny w Ukrainie. Nasze portfele, impuls dla armii i wzmocnienie roli Polski na arenie międzynarodowej
Następny artykułLEGIONOWSKI. XXIII edycja konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego