Dzisiaj, 1 marca (00:07)
Trwająca wojna w Ukrainie to konflikt relacjonowany na całym świecie, a dostęp do smartfonów oraz internetu umożliwia śledzenie zmagań żołnierzy niemal na bieżąco. Sieć jest wręcz zasypywana nagraniami oraz zdjęciami, przedstawiającymi m.in. liczne pojazdy biorące udział w konflikcie. Na niektórych z nich pojawia się samochód, który za każdym razem powoduje drwiny i śmiech internautów.
O tym, że podczas trwającej wojny w Ukrainie, Rosjanie wykorzystują mocno przestarzały sprzęt, wiedzą już chyba wszyscy. Liczne zdjęcia zalewające internet przedstawiają czołgi, transportery opancerzone i ciężarówki, które w dużym stopniu pamiętają jeszcze lata 60. ubiegłego wieku. Żaden z tych pojazdów nie wzbudza jednak takich emocji, jak pewien stosunkowo niewielki samochód, który sporadycznie pojawia się na zamieszczanych materiałach. Internauci wyśmiewają jego wielkość oraz rachityczny wygląd, nierzadko porównując go do samochodziku znanego z popularnej kreskówki Scooby-Doo. Trudno nie odnieść wrażenia, że wielu z nich nie ma pojęcia, z czego tak naprawdę się śmieje.
“Buchanka” czyli bochenek (nazwa nawiązuje do charakterystycznego kształtu karoserii), to tak naprawdę UAZ 452 – rosyjski samochód wielozadaniowy produkowany od 1965 roku w fabryce w Uljanowsku. Pojazd został zaprojektowany w czasach Związku Radzieckiego jako wielozadaniowy transporter do przewozu zarówno osób, jak i towarów. Jego elementem charakterystycznym miała być wysoka wydajność w terenie, co udało się osiągnąć dzięki klasycznemu napędowi na wszystkie koła, połączonemu z prostą, 4-biegową skrzynią biegów. Sercem maszyny był zapożyczony z Wołgi – 2,5-litrowy silnik o mocy 70 koni mechanicznych.
Jak się okazało, pojazd dosyć szybko zyskał uznanie służb wojskowych i trafił na wyposażenie Armii Radzieckiej jako niezawodny i “wszystko-przejezdny” środek transportu. W środowisku krążyła opinia, że “Buchanki” z napędem na cztery koła są w stanie pokonać nawet najtrudniejsze warunki, a historie o kolejnych rekordach określających głębokości brodzenia, przez lata nie schodziły z ust żołnierzy.
Ogromnym plusem okazały się także same walory konstrukcyjne, umożliwi … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS