A A+ A++

Rosnieft żąda od portalu RBK gigantycznego odszkodowania

21.05.2020r. 19:12


Koncern Rosnieft zażądał od rosyjskiego portalu RBK odszkodowania w wysokości 43 mld rubli (ponad 607 mln dolarów) z powodu artykułu o projektach koncernu w Wenezueli. Koncern uważa, że materiał zaszkodził jego reputacji biznesowej.


O kwocie żądanego odszkodowania RBK poinformował w czwartek, po zapoznaniu się z pozwem.

Powodem sporu między Rosnieftem, największym rosyjskim producentem ropy, jest materiał opublikowany przez RBK 14 maja. Artykuł dotyczył przejmowania aktywów naftowych w Wenezueli, których pozbył się Rosnieft, przez nowych właścicieli. RBK utrzymywał, że państwowa firma RosZarubieżNieft wykupiła 80 proc. Narodowego Konsorcjum Naftowego, poprzez które Rosnieft zarządzał aktywami w Wenezueli, a następnie zarejestrowała te udziały na firmę ochroniarską, która wcześniej należała do Rosnieftu.

Po publikacji Rosnieft przysłał wyjaśnienie, które sprawiło, że RBK zmienił tytuł materiału. Według koncernu nagłówek w pierwszej wersji kwestionował fakt, że Rosnieft pozbył się aktywów w Wenezueli. Koncern oświadczył w pozwie, że publikacja naraża go na “dodatkowe zagrożenie sankcjami” mimo zakończenia działalności w Wenezueli.

O tym, że Rosnieft sprzedał swoje wenezuelskie aktywa rządowi Rosji, media w Moskwie poinformowały w marcu br. Wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły na dwie spółki córki Rosnieftu sankcje za handel wenezuelską ropą naftową.

W 2016 r. Rosnieft żądała od gazety “RBK”, wchodzącej w skład tego samego holdingu medialnego, odszkodowania w kwocie 3,2 mld rubli (wówczas ponad 50 mln dolarów), również za domniemane szkody dla reputacji biznesowej. Sąd nakazał wtedy “RBK” wypłacenie wielokrotnie niższej kwoty, a następnie sąd apelacyjny uznał, że wydawca nie musi w ogóle płacić odszkodowania. Uznał jednak informacje dziennikarzy za zniesławiające i zalecił opublikowanie sprostowania.

Publikacje na temat szefa Rosnieftu, Igora Sieczyna, są powodem kłopotów renomowanego rosyjskiego dziennika gospodarczego, “Wiedomosti”. Doszło w nim do zmiany właściciela i szefa redakcji. Nowy p.o. redaktora, Andriej Szmarow, usunął ze strony internetowej “Wiedomosti” materiał dotyczący Sieczyna. Później dziennikarze “Wiedomosti” wraz z kilkoma innymi redakcjami opublikowali materiał, w którym uznali, że w mianowanie Szmarowa zaangażowany był zastępca Sieczyna i zarazem rzecznik Rosnieftu, Michaił Leontjew.

Igor Sieczyn jest jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina; w przeszłości był wicepremierem i wiceszefem administracji prezydenta Rosji.

PAP


Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z bonem turystycznym? Padła jasna deklaracja
Następny artykułPolicjanci otrzymali wsparcie z płockiej firmy