Data dodania: 2019-12-10 (20:16) Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować podwyższona zmienność na rynku akcji. Wszystko za sprawą powrotu doniesień dotyczących wojny handlowej między USA, a Chinami. W godzinach porannych indeksy giełdowe znajdowały się pod presją sprzedających z powodu doniesień chińskiego MSZ, które sugerowały brak postępów w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
Niemniej sytuacja odwróciła się o 180 stopni po południu, kiedy na rynku pojawiły się informacje o tym, że negocjatorzy obu państw mają uzgodnić odłożenie w czasie decyzji o wprowadzeniu kolejnych ceł, które są zaplanowane na 15 grudnia. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy zdołał zakończyć sesję zaledwie 0,26% pod kreską.Spadki sięgały jednak w trakcie dnia nawet -1,5%, kurs znalazł się w pewnej chwili na najniższym poziomie od początku listopada. Odbicie widać także w USA, pomimo, że przed rozpoczęciem handlu kontakty znajdowały się wyraźnie pod kreską, to aktualnie utrzymują się powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia.
Jeśli chodzi o GPW, odbicie nie było już tak silne jak na niemieckiej giełdzie. Polski indeks największych dwudziestu spółek stracił dziś kolejna 0,6%, niemniej odbicie pojawiło się na wysokości sierpniowych dołków, co może zachęcać do wykonania korekty wzrostowej. Trzeba jednak pamiętać, że kupowanie w tak silnym trendzie spadkowym jest obarczone sporym ryzykiem.
Większa zmienność powinna utrzymywać się podczas najbliższych sesji. Przed nami emocjonująca druga połowa tygodnia. Jutro wieczorem odbędzie się spotkanie Fed, z kolei w czwartek o poziomie stóp procentowych zdecyduje Europejski Bank Centralny. Nikt nie spodziewa się, aby EBC mógł zmienić poziom stóp na najbliższym posiedzeniu, niemniej wcale nie oznacza to, że zmienność będzie niska. Będzie to bowiem pierwszy meeting pod przewodnictwem nowego prezesa Christine Lagarde. Inwestorzy będą zwracają szczególną uwagę na wskazówki dotyczące dalszej polityki banku. Warto także wspomnieć o wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które również odbędą się w najbliższy czwartek. Ruchy na funcie brytyjskim, a także na londyńskiej giełdzie powinny być większe.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
2019-12-17 Komentarz giełdowy XTB
Rynek giełdowy zachowywał się podczas wtorkowej sesji bardzo mieszanie. Po pierwsze obserwowane było spore cofnięcie na europejskich rynkach, natomiast na Wall Street wzrosty były bardzo ograniczone, nawet pomimo świetnych wieści płynących z gospodarki. Czy kolejny rok będzie ponownie przebiegał pod dyktando takich czynników geopolitycznych jak wojna handlowa oraz Brexit?
2019-12-16 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu utrzymują się pozytywne nastroje. Wzrosty na światowym rynku akcji są wspierane przez zniwelowanie dwóch głównych czynników ryzyka, które od dłuższego czasu “wisiały” w powietrzu. Wstępne porozumienie w ramach fazy I umowy handlowe pomiędzy USA, a Chinami oraz wygrana konserwatystów w wyborach parlamentarnych w UK dają nadzieje na spokojne i dobre zamknięcie roku.
2019-12-13 Komentarz giełdowy XTB
Dokonało się. Wiele miesięcy negocjacji doprowadziły w końcu do osiągnięcia porozumienia pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Jest to porozumienie handlowe pierwszej fazy, które ma na celu rozpoczęcie redukcji nierówności handlowych między obiema gospodarkami. Teoretycznie cała sytuacja wydaje się być pozytywna. Mamy jednak do czynienia z wyraźnymi spadkami na Wall Street. Czy również tym razem sprawdzi się rynkowe porzekadło: kupuj plotki, sprzedawaj fakty?
2019-12-12 Komentarz giełdowy XTB
Donald Trump zafundował dzisiaj ogromny prezent niemal wszystkim inwestorom na świecie. Wskazał, że USA oraz Chiny są bardzo bliskie podpisania porozumienia. Oczywiście na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie byliśmy zwodzeni takimi informacjami, ale tym razem podane są pewne szczegóły, które naprawdę mogą napawać optymizmem. Czy jest wobec tego szansa na podpisanie tego porozumienia w najbliższych tygodniach?
2019-12-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach finansowych są dzisiaj wręcz szampańskie. Tym razem to nie efekt statystyczny, nazywany Rajdem Świętego Mikołaja, a efekt genialnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nawet mieszane informacje z frontu handlowego nie są w stanie zepsuć świetnych nastrojów wśród inwestorów.
2019-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Ogromna część najważniejszych indeksów giełdowych na świecie znajduje się wciąż w okolicach historycznych szczytów. Jednakże ostatnio spora niepewność, mieszane dane makroekonomiczne doprowadziły do wyraźnego cofnięcia na większości z nich. Wciąż wygląda to jedynie na korektę, w szczególności, że cały wczorajszy dzień przyniósł spore odrobienie strat.
2019-12-03 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi kontynuację spadków na rynku akcji. Na parkiecie sporo się dzieje. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest prezydent USA. Po tym jak wczoraj Donald Trump uaktywnił się na Twitterze, indeksy na całym świecie zaczęły spadać. Dodatkowo rozczarowujący odczyt ISM dla sektora przemysłowego w USA dołożył swoje. We wtorek możemy obserwować dalsze osłabienie dolara amerykańskiego, jak i kontynuację przeceny na giełdach.
2019-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Świat finansowy żyje w zasadzie tylko jednym wątkiem – wojną handlową. Wczorajsze minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie wpłynęło zbyt mocno na rynek. Owszem minutes potwierdziło to, że nie powinniśmy oczekiwać kolejnych obniżek stóp procentowych, co jest raczej negatywną informacją dla giełd.
2019-11-19 Komentarz giełdowy XTB
Kolejny dzień i kolejne rekordy. Europejskie indeksy, a w szczególności niemiecki DAX w pewnym momencie sesji zyskiwały nawet 2% w oczekiwaniu na rychłe osiągnięcie porozumienia handlowego przez Chiny oraz Stany Zjednoczone. Podobna sytuacja wystąpiła na Wall Street – pozytywne otwarcie i nowe rekordy.
2019-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street, a konkretnie indeks S&P 500 przymierza się do kolejnego rekordowego zamknięcia w połowie przedostatniego miesiąca w roku. Co ciekawe nastroje znów ponownie podyktowane są spekulacjami dotyczącymi umową handlową, gdyż patrząc na konkretne dane sytuacja nie wygląda już tak kolorowo. Dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych stawiają duży znak zapytania nad kondycją amerykańskiej gospodarki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS