Czytaj więcej
Wojna w Ukrainie uderza w kazachską dystrybucję
Ograniczenia eksportowe i importowe w związku z sankcjami na Rosję i Białoruś, załamanie kursów walut powiązanych z rublem i destabilizacja systemów finansowych to tylko niektóre skutki napaści Rosji na Ukrainę uderzające w gospodarki Azji Centralnej.
Eksperci kazachskiej firmy analitycznej Finprom wskazują, że problemy gospodarcze republiki mogą jeszcze potrwać wbrew optymistycznym prognozom Banku Narodowego, który spodziewa się zdławienia inflacji już w drugiej połowie br. Zakładany jej poziom w 2023 r. ma wynieść od 11 do 14 proc., nie więcej niż 11 proc. w 2024 r. i 5,5-7,5 proc w 2025 r. Jednocześnie zapowiadane jest utrzymanie bazowej stopy referencyjnej na poziomie 16,75 proc. z pozostawieniem +/-1 pp. „korytarza”. Stopa referencyjna rosła systematycznie od lipca 2021, gdy Bank ogłosił jej podniesienie z 9 do 9,25 proc. Pomimo zapowiedzi podtrzymania restrykcyjnej polityki finansowej przez Bank, eksperci z Finprom kwestionują skuteczność działań tej instytucji. Krytykowane jest zwłaszcza opieranie strategii makroekonomicznej na utrzymywaniu wysokich stóp procentowych, co zdaniem analityków ma bardzo ograniczoną skuteczność w walce z inflacją. Dodatkowo wysokie koszty zewnętrznych źródeł finansowania są barierą dla inwestorów, co negatywnie odbije się na wzroście gospodarczym.
Optymizm Uzbekistanu
Dynamiczny wzrost gospodarczy Uzbekistanu, który zaczął się z końcem ery Islama Karimowa i objęciem prezydentury przez Szawkata Mirzijojewa, wydaje się być niezagrożony. Według danych uzbeckiego Centrum Badań Gospodarczych i Reform Indeks Aktywności Biznesowej (Business Activity Index – BAI) w maju osiągnął poziom 1068 punktów, co oznacza wzrost o 6,8 proc. w stosunku do kwietnia i 16,2 proc. rok do roku (r/r). Liderem w rankingu 14 regionów została Surchadaria (wzrost o 62,1 proc.), wyprzedzając Samarkandę (35,8 proc.) i Namangan (14,1 proc.). Wzrost aktywności biznesowej potwierdza też liczba transakcji bankowych, która w maju br. wyniosła 415,1 tys., czyli o 7.9 proc. więcej niż w kwietniu. Niepokojącym zjawiskiem może być spadek liczby przedsiębiorstw z sektora MSP o prawie 9 tys., z 422 tys. do 413 tys., choć jednocześnie o ponad 300 wzrosła liczba jednostek dużych firm, do prawie 4000.
Czytaj więcej
Polska żywność może teraz trafić szerszym strumieniem do Uzbekistanu
W ostatnich kilkunastu latach wielkość obrotów artykułami rolno-spożywczymi Polski z Uzbekistanem nie była imponująca. Teraz może się to zmienić. W styczniu br. podpisano polsko-uzbeckie memorandum o współpracy w tej dziedzinie, a w 2022 r. UE i Uzbekistan zawarły nową, pogłębioną umowę o partnerstwie i współpracy.
15 czerwca br. Bank Centralny Uzbekistanu podtrzymał stopy procentowe na poziomie 14 proc. Ogłosił też spadkowy trend inflacji (wzrost cen w maju wyniósł 10,4 proc.) i niskie ryzyko jej nagłego wzrostu w tym roku. Oficjalny poziom inflacji to 12,4 proc. i prognozowany jest jej spadek do 8,5-9,5 proc. na koniec 2023 r. Stabilny jest również poziom kursu narodowej waluty (sum). Pozytywnym zjawiskiem jest wzrost wartości depozytów gospodarstw domowych o 60 proc. i przedsiębiorstw o 50 proc. Ten trend jest związany z utrzymaniem relatywnie wysokiej stopy procentowej depozytów w walucie narodowej na poziomie 20,8 proc. dla kont indywidualnych i 17 proc. dla firmowych. Stopa procentowa pożyczek w maju nieznacznie się obniżyła do 22,8 proc. Bank Centralny zapowiada kontynuowanie ścisłej polityki finansowej, co wraz ze spodziewanym spadkiem siły negatywnych czynników zewnętrznych m … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS