A A+ A++

Tylko w okresie od 30.06 do 5.07 w wypadkach drogowych śmierć poniosły 42 osoby. Polscy kierowcy bardzo często przekraczają prędkość, bądź wsiadają do samochodu pod wpływem alkoholu. To jedne z przyczyn tragicznych wypadków, takich jak ostatni wypadek pod Stalową Wolą, gdzie zginęli rodzice trójki dzieci. Tam wypadek spowodował pijany kierowca.

Poza ofiarami śmiertelnymi jest całe grono rannych. W ciągu 5 dni (30.06-4.07) w wypadkach rannych zostało 461 osób. 

ZOBACZ: Śmigłowiec spadł do jeziora Tałty w Mikołajkach

– Liczba nietrzeźwych kierowców od 2 lat jest podobna. To, że było ich nieco mniej w ubiegłym roku, bo 98 tys. w stosunku do ponad 110 tys. dwa lata temu niewiele nam mówi. Musimy wziąć pod uwagę stan epidemii, badania staramy się prowadzić w najmniej inwazyjny sposób dla kierujących, ale również bezpieczny dla policjantów  – mówi kom. Rober Opas, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– W tym roku już mamy 49 tys. zatrzymanych nietrzeźwych kierujących. W zeszły drogowcy pod wpływem doprowadzili do 2015 zdarzeń. 271 osób zginęło na polskich drogach. Niektórzy mogą powiedzieć, że niewiele, dla mnie jest to liczba przerażająca

WIDEO: W ciągu 5 dni złapano 1355 nietrzeźwych kierowców

W okresie od 30 czerwca do 4 lipca policja zatrzymała 1355 nietrzeźwych kierowców. W statystykach widać, że najwięcej takich osób jest zatrzymywanych w weekendy. Największy skok zatrzymań to noc z piątku na sobotę, kiedy złapano ponad 100 osób więcej niż dnia poprzedniego. 

Zmiany w prawie drogowym od 1 czerwca

Od 1 czerwca kierujący musi zachować szczególną ostrożność, zwolnić przed przejściem dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na nie.

Pieszy będzie z kolei zobowiązany do zachowania wzmożonej czujności. Nowe przepisy zabronią korzystania z telefonu i innych urządzeń elektrycznych podczas przekraczania jezdni, torowiska lub przejścia dla pieszych, “w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji”.

ZOBACZ: Dodatki emerytalne dla druhów z OSP. Jest projekt ustawy

Zmieniła się również dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym. Przez całą dobę będzie się można poruszać z maksymalną prędkością 50 km/godz.

Zwłaszcza w kwestii potrąceń pieszych na przejściach dla pieszych widać, że nowe prawo wpłynęło pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach. Jak podał aktywista miejski Jan Mencwel w czerwcu 2020 roku doszło do 1257 zdarzeń z udziałem pieszych na pasach, a w czerwcu 2021 roku liczba ta spadła do 857 przypadków.

wys/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Gliwicach mieszka 278 milionerów. Czym się zajmują?
Następny artykuł„Kulturower” reaktywowany