Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
LaVarr Webb, rzecznik prasowy spółki UAMPS, inwestora planującego budowę prototypowej elektrowni jądrowej z małymi reaktorami SMR zaprojektowanymi przez start-up NuScale w Idaho w USA, poinformował w wywiadzie dla gazety Washington Examiner, że przewidywane obecnie koszty produkcji energii wzrosły z 55 dol./MWh do 65 dol./MWh – a mogą wynieść nawet 125 dol./MWh – co jest nieatrakcyjne dla inwestora.
W wywiadzie dla gazety, Webb stwierdził, że wzrost kosztów wynika między innymi z zamiaru zastosowania chłodzenia elektrowni powietrzem, zamiast wodą, co jest mało wydajne pod względem zużycia energii. Dodał, że NuScale ostatecznie będzie musiał zejść z kosztem produkcji energii do 55 dol./MWh, w przeciwnym wypadku projekt elektrowni będzie nieatrakcyjny w stosunku do innych źródeł energii, z jakich UAMPS może skorzystać, w szczególności bloków gazowych i odnawialnych źródeł energii.
Wzrost kosztów produkcji energii wynika też z ogólnego wzrostu kosztów budowy. Jeszcze w listopadzie 2017 start-up NuScale deklarował, że łączne nakłady inwestycyjne wyniosą 3,6 mld dol.. Wraz z postępem procedury certyfikacji reaktora i projektowaniem jego szczegółów koszty zaczęły wyraźnie rosnąć – w listopadzie 2019 r. do 4,2 mld dol., a w lipcu 2020 r. do 6,1 mld dol.
Rosnące koszty spowodowały, że z projektu wycofało się dwóch udziałowców UAMPS, miasto Lehi ze stanu Utah i miasto Logan również ze stanu Utah, które było jednym z największych udziałowców. Rzecznik UAMPS poinformował, że spodziewa się wycofania kolejnych inwestorów z projektu. Dodał, że cena 55 dol//MWh może być jeszcze osiągnięta, jeśli rząd federalny przyzna dotację w wysokości 1,4 mld dol.
W swoich materiałach informacyjnych adresowanych do firm brytyjskich start-up NuScale podaje, że bez dotacji rządowych prototypowa elektrownia z 12 reaktorami o mocy ok. 54 MWe netto każdy (łącznie ok. 648 MWe netto) będzie produkowała energię elektryczną po koszcie 96 dol.’2016/MWh (102 dol.’2019/MWh), a każda kolejna po 85 dol.’2016/MWh (90 dol.’2019/MWh) przy założonym koszcie kapitału WACC na poziomie 5,5 proc. Elektrownia miałaby się spłacić po 30 latach. Lokalni operatorzy sieci przesyłowych wskazują na koszt od 95 dol./MWh (PacifiCorp) do 125 dol./MWh (Idaho Power, analiza ze stycznia 2020 r.)
NuScale przyznaje, że będzie to drożej niż z nowych bloków gazowo-parowych (CCGT), dla których koszt produkcji energii wynosi 57 dol./MWh oraz drożej niż dla farm wiatrowych na lądzie bez rezerwowania mocy (52 dol./MWh) i paneli fotowoltaicznych bez rezerwowania mocy (67 dol./MWh).
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS