A A+ A++

W środę, 10 listopada, o godz. 17:00 zapraszamy na profil FB Biblioteki Elbląskiej na spotkanie w ramach Wirtualnej Regioteki z dr Katarzyną Pękacką-Falkowską, poświęcone zainteresowaniom przyrodniczym mieszkańców Prus Królewskich w XVII i XVIII wieku, kolekcjom roślin, zwierząt i minerałów w zbiorach mieszkańców Elbląga, Gdańska czy Torunia. Rozmowę poprowadzi Radosław Kubus z Regioteki.

– Świat przyrody, niezależnie od czasu i miejsca, od zawsze fascynował i inspirował człowieka. Tak było też w przypadku nowożytnych mieszkańców Prus Królewskich. Ta fascynacja uwidaczniała się szczególnie wśród bogatych mieszkańców dużych miast Prus Królewskich, takich jak Elbląg, Gdańsk i Toruń, którzy kolekcjonowali różne, niekiedy niezmiernie egzotyczne gatunki roślin, zwierząt i minerałów. Przetrzymywane w gabinetach osobliwości kolekcje, stanowiły zalążek przyszłych muzeów, w tym muzeów historii naturalnej. Ponadto były one swoistymi inkubatorami, w których wykluwały się nowe teorie naukowe, gdzie edukowano, a nawet przeprowadzano różnego rodzaju eksperymenty, niekiedy nad wyraz heroiczne. Podczas najbliższego spotkania dr Katarzyna Pękacka-Falkowska opowie o tym co kolekcjonowali dawni mieszkańcy Prus Królewskich. Z pewnością poruszone zostaną kwestie egzotycznego, jak i rodzimego świata przyrody w kolekcjach dawnych mieszczan. Niezwykle interesującym zagadnieniem, które z pewnością poruszone zostanie przez dr Pękacką-Falkowską będzie również kwestia eksperymentów przeprowadzanych w okresie nowożytnym na zwierzętach – zapowiada Radosław Kubus.

Dr Katarzyna Pękacka-Falkowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Katedrze Historii i Filozofii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Autorka, redaktorka oraz tłumaczka licznych prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii medycyny i przyrodoznawstwa. Do jej ważniejszych publikacji należy m.in. opublikowana praca doktorska pt. “Dżuma w Toruniu w trakcie III wojny północnej” (Lublin, 2019).

Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.


Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiejski sylwester. Prezydent pyta: Robić, czy nie robić? (SONDA)
Następny artykułAdam Marciniak: Czym jest książka