A A+ A++

Liczba wyświetleń: 131

Na podstawie ostatnich eksperymentów ustalono, że rośliny są zdolne do uczenia się i podejmowania decyzji. Wręcz zasugerowano, że są świadome. Pomysł, że rośliny mogą uczyć się i podejmować decyzje, może wydawać się naciągany, ale ostatnie eksperymenty pokazują, że tak może być.

Czy to prawda i jakie ma to konsekwencje dla naszego rozumienia świadomości i psychologii człowieka? Paco Calvo, badacz z Uniwersytetu Murcia w Hiszpanii, jest na dobrej drodze do zbadania tej nieco kontrowersyjnej możliwości. Mając nadzieję, że pewnego dnia odpowie na bardzo nietypowe pytanie, czy rośliny są zdolne do odczuwania, stara się stworzyć naukowe podstawy do zrozumienia „neurobiologii” roślin.

Naukowe podejście do świadomości jest przedsięwzięciem kontrowersyjnym, przede wszystkim ze względu na brak konkretnych sposobów jej badania czy definiowania. Eksperymenty Calvo rodzą jednak kilka interesujących pytań, choć nadal są one konceptualne. Powszechnie uważa się, że rośliny są zdolne do odczuwania, choć w prostej formie. Mówienie, reagowanie, a nawet oszukiwanie owadów są częścią ich zachowania. Zdarzenia te można jednak przypisać prostej adaptacji ewolucyjnej – raczej biernej reakcji niż świadomemu wyborowi.

Elizabeth Van Volkenburgh, profesor nauk roślinnych na Uniwersytecie Waszyngtońskim, mówi, że rośliny są świadome swojego środowiska, siebie i sąsiadów. Chociaż nie wiemy, czy rośliny są świadome, Calvo i inni naukowcy opracowali papierek lakmusowy, aby określić, czy mają poczucie woli, a przynajmniej zdolności poznawcze. Po pierwsze, określają, czy zachowanie jest elastyczne i proaktywne; po drugie, pytają, czy jest to działanie antycypacyjne; i wreszcie, po trzecie, ustalić, czy jest to celowe.

Kiedy rośliny strączkowe wspinają się po przeszkodach w eksperymencie, zbliżają się do najwyższej kolumny, którą naukowcy umieścili za przeszkodami. Rostock szuka sposobu na tę, najwyższą kolumnę, aby dostać się wyżej, gdzie jest ciepło i słonecznie. W trakcie decydowania, gdzie się osiedlić, wykonują szerokie ruchy zamiatania i wykazują wybuch aktywności elektrycznej, gdy przywierają do nowej balustrady.

Calvo uważa, że ​​ta kombinacja czynników może wskazywać na podstawową funkcję poznawczą, a nawet na to, że rośliny mają subiektywne doświadczenie w głębszym sensie. Fasola może nawet wiedzieć, że ten post jest w pobliżu i udać się do niego.

Źródło: InneMedium.pl

TAGI: Rośliny, Świadomość

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajem stanie się stałą opcją dla znacznej części Polaków
Następny artykuł˝Bieg Napoleoński˝ – XII Biegi w Gminie Brodnica Szabda 25 września 2022 r.