Kolejna inicjatywa zabrzańskiego botanika. Miejski Ogród Botaniczny (ul. Piłsudskiego 60) jako jedyna placówka na Śląsku ponownie włączył się w organizację światowego Fascynujący Dnia Roślin, odbywającego się pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach. Celem akcji jest zaprezentowanie pracy osób skoncentrowanych na tej formie życia, a także przekazanie przesłania, że wiedza o niej jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa.
Znajomość świata roślin ma równie wielkie znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, a więc m.in. papieru, drewna, odczynników chemicznych, energii, czy lekarstw. – Dlaczego rośliny są fascynujące? Ich życie zawsze zaczyna się od maleńkiego nasiona umieszczonego w glebie. Z niego wyrosnąć może wiele zielonych żyjących istot – od drobnych ziół do wielkich drzew, od roślin ozdobnych do uprawnych, od których zależy zarówno życie wszystkich zwierząt, jak i przetrwanie ludzi na planecie Ziemia – przypomina Agnieszka Zawisza–Raszka, dyrektor zabrzańskiego botanika. – Biologowie roślin oceniają, że na świecie istnieje około 250 tysięcy ich gatunków. Mamy nadzieję, że tą inicjatywą ponownie zasadziliśmy wiele wirtualnych, lecz stale kiełkujących nasion, które w zbiorowym umyśle europejskich i światowych społeczeństw zasieją przekonanie, że nauki o roślinach mają do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu teraźniejszego i przyszłego krajobrazu społecznego i środowiskowego ludzkości.
Zabrzańska część akcji skierowana była głównie do dzieci i młodzieży. Aby zainteresować ich wskazaną tematyką przez tydzień poprzedzający finał na stronie internetowej MOB-u pojawiały się nowe, ciekawie ułożone zagadki przyrodnicze czy filmiki edukacyjne (np. o roślinach cebulowych i sposobach ich sadzenia). A już w samą sobotę przeprowadzono dwa spacery po botaniku: w południe, mimo deszczowej aury, pojawiły się w nim dzieci z rodzicami, zaś po południu już w promieniach słońca, spacerowały głównie osoby dorosłe. Długich rozmów o fascynujących roślin nie było końca, tym bardziej, że specjalni goście z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach opowiadali, jak chronić zielone organizmy przed szkodnikami (m.in. poruszyli ważny dla działkowców temat walki z plagą ćmy bukszpanowej) oraz chemikaliami, ale także przywieźli ze sobą ciekawe eksponaty (np. okazy zaatakowane przez konkretne szkodniki).
Przy okazji imprezy nagrodzono także zwycięzców dwóch konkursów: rysunkowego dla dzieci Czy smog jest groźniejszy niż smok?, a także młodzieżowego na projekt muralu z przesłaniem ekologicznym. – Tłumów w sobotę może nie było, ale bardzo ucieszyła nas obecność i zainteresowanie wydarzeniem prawdziwych zapaleńców i miłośników przyrody. Dla takich chwil i spotkań warto wdrażać w życie kolejne pomysły – podsumowuje dyrektor Zawisza–Raszka.
Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 21 z 27 maja 2021 roku)
na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści
zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w
Katowicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS