A A+ A++

W 2022 r. Kreml zatwierdził program budowy 50 lodołamaczy i statków tzw. klasy lodowej do 2035 r. Program ten przewiduje także budowę szeregu obiektów infrastrukturalnych – terminali do przeładunku węgla, ropy i skroplonego gazu ziemnego (LNG), portów, ośrodków ratownictwa medycznego, a także utworzenie grupy orbitalnej satelitów. Na realizację projektu przeznaczono około 1,8 biliona rubli, z czego 620 miliardów rubli – środki z budżetu federalnego.

Czytaj więcej

Korea zrywa kontrakty

Pod koniec 2022 roku wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew i przedstawiciele operatora SMP Rosatom ostrzegali przed ryzykiem niedoboru lodołamaczy. Według Miedwiediewa połowa z grupy sześciu statków floty lodołamaczy kontrolowanej przez Rosatom została zbudowana w oparciu o przestarzałe technologie, ich żywotność była wielokrotnie przedłużana, a do lat 2026-2027 wyczerpiją się już ich zasoby. „Jeśli w najbliższej przyszłości nie zostaną one zastąpione nowymi statkami o nowoczesnej konstrukcji, a wiadomo, że takie projekty istnieją, są realizowane, to do 2030 roku istnieje ryzyko, że grozi nam niedobór zdolności do łamania lodów” – stwierdził.

Jednak w warunkach wojny i nałożonych na Rosję sankcji, Kreml nie ma gdzie budować nowych lodołamaczy. Największe stocznie dla tego typu specjalistycznych jednostek są w Korei Płd. Ta jednak zerwała, po rosyjskiej agresji, dotychczasowe umowy. Rosyjska stocznia Zwiezda nie radzi sobie z budową.

Czytaj więcej

Rekordowy rok północnego szlaku morskiego

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwsza taka operacja w Europie. “To jak lądowanie na Księżycu”
Następny artykułPolicjanci sprawdzają miejsca, gdzie dochodzi do wypadków