W zeszłym roku fińskie obywatelstwo uzyskało ponad 10 tys. obcokrajowców. To o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej przyznano ich Rosjanom (niemal o 80 proc. więcej niż wcześniej). Za nimi znaleźli się Irakijczycy i Estończycy – poinformował urząd statystyczny.
Łącznie w 2022 r. fińskie obywatelstwo nadano blisko 10,2 tys. obcokrajowcom przebywającym na stałe w Finlandii, tj. o ponad 3,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze ponad dekadę temu, fińskie obywatelstwo przyznawano rocznie ok. 5 tys. obcokrajowcom.
Największą grupą cudzoziemców, która w 2022 r. uzyskała prawo do posiadania fińskiego paszportu byli Rosjanie: ponad 2 tys. osób (o ponad 900 więcej niż w 2021 r.).
Co dziesiąty, który uzyskał fińskie obywatelstwo, to Irakijczyk. Dużą grupę stanowią też Estończycy: ponad 620, oraz Somalijczycy: ponad 550.
Ukraińcy, którzy z powodu rosyjskiej napaści, licznie przybyli do Finlandii w ostatnim roku, stanowili dziewiątą z kolei grupę (obywatelstwo uzyskało ponad 320 osób). Przed wojną w Finlandii stale zamieszkiwało ok. 7 tys. Ukraińców (dodatkowo ok. kilkanaście tysięcy pracowników tymczasowych). Pod koniec 2022 r. o tymczasową ochronę w Finlandii – z powodu wojny – wystąpiło ok. 50 tys. przybyłych z Ukrainy.
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
W Finlandii zamieszkuje ok. 5,5 mln osób. Obecnie ok. 160 tys. z nich dysponuje podwójnym obywatelstwem. Najliczniejszą grupę – według danych na koniec 2022 r. – stanowili Rosjanie: blisko 38 tys.; Szwedzi: ponad 10 tys.; Somalijczycy, Estończycy i Irakijczycy: po ok. 7,5-8,5 tys. osób.
Z Helsinek Przemysław Molik
pmo/ tebe/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS