“Dzisiaj Rosja zrzuciła na Ukrainę pierwszy FAB-3000 M-54 UMPC, uderzając w budynek Nowaja Poczta w przyfrontowej wsi Lipce w obwodzie charkowskim. Ciężka bomba o masie 3 ton (głowica bojowa 1,2 tony) spadła 15 metrów od budynku, ale mimo to spowodowała poważne uszkodzenia” – przekazał Julian Röpcke, ekspert ds. analizy otwartych danych, dziennikarz gazety “Bild”.
Zastosowanie nowej bomby lotniczej potwierdzają kanały na Telegramie powiązane z rosyjskim Ministerstwem Obrony. Jeden z nich, Fighterbomber, opublikował wideo przedstawiające zrzut FAB-3000, pisząc, że jest to “pierwsze w historii ludzkości użycie bojowe bomby tego kalibru z UMPC”.
Według niego FAB-3000 ma ciągły promień rażenia wynoszący 230 metrów, a odłamki zachowują swoją niszczycielską moc w zasięgu 1240 metrów.
Bomby lotnicze FAB-3000. Masowa produkcja w Rosji
Agencja Reuters podała w marcu, że Rosja rozpoczęła masową produkcję odłamkowo-burzących bomb lotniczych FAB-3000. Przed pełnoskalową agresją na Ukrainę ostatni raz bomby tego rodzaju były używane w czasie radzieckiej interwencji w Afganistanie (1979-1989). Zostały one wprowadzone na wyposażenie armii jeszcze przez Związek Radziecki w 1946 r.
Siły rosyjskie używają bomb lotniczych od początku inwazji na Ukrainę w 2022 r., przy czym samoloty, które je przenoszą, stale je gubią. Według obliczeń The Insider, tylko w 2024 r. w obwodzie biełgorodzkim odnotowano anormalne zrzuty rosyjskiej amunicji lotniczej co najmniej 39 razy (38 różnych modyfikacji FAB i jeden pocisk Ch-59).
W samym Biełgorodzie bomby FAB spadły co najmniej dwukrotnie. W kwietniu 2023 r. w centralnej części miasta eksplodowała bomba lotnicza, zrzucona przez rosyjski samolot wojskowy Su-34. Ministerstwo Obrony w Moskwie nazwało incydent “nienormalnym wystrzeleniem amunicji lotniczej” i przyznało się do “zniszczeń w budynkach mieszkalnych”, nie podając ich liczby.
Czytaj też:
Wojna hybrydowa. Putin otworzył drugi front na wschodniej granicy NATO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS