A A+ A++

Rozkradanie budżetowych pieniędzy to w Rosji stałe zjawisko. Sposobów jest wiele, a pandemia podsuwa rosyjskim złodziejom nowe pomysły defraudacji pieniędzy publicznych.

– Od początku roku rosyjskie organy ścigania wszczęły ponad 120 spraw karnych przeciwko osobom, które próbowały ukraść środki budżetowe – powiedział Jurij Czichanczin dyrektor Rosfinmonitoring (agencja nadzoru nad finansami państwowymi – red.) na konferencji Stowarzyszenia Banków Rosyjskich.

Czytaj także: Skandal w Rosji: wysoki urzędnik okradał Ermitaż

– Chodzi ok. 100 miliardów rubli (1,29 mld dol.). W wielu sprawach zapadły wyroki i skonfiskowano ponad 10 miliardów rubli – powiedział Czichanczin dodając, że informacje z banków pomagają m.in. w identyfikacji defraudowanych z budżetu pieniędzy.

Według Czichancina pojawiły się nowe schematy działania przestępców. Już nie tylko zawyżanie kosztów inwestycji za państwowe pieniądze czy wydłużanie okresu prac lub ich namnażanie. Złodzieje zaczęli podszywać się pod różne formy walki z koronawirusem oraz pod organizacje wsparcia obywateli i firm w czasie pandemii. „Dotyczy to również programów wypłaty gotówki, uchylania się od płacenia podatków i częstych prób kradzieży funduszy przyznanych przez państwo na różnego rodzaju pomoc”.

– Tegoroczne dochodzenia Rosfinmonitoring umożliwiły odzyskanie 18 miliardów rubli skradzionych z budżetu federalnego. Pod specjalnym nadzorem prowadzonym wspólnie z funkcjonariuszami organów mających przeciwdziałać praniu pieniędzy, znalazły się duże projekty infrastrukturalne mające wzmocnić rozwój społeczny i gospodarczy Rosji – powiedział Czichanczin. – To jest system kontroli nad zamówieniami obronnym państwa, nad zamówieniami publicznymi”. Te dwie sfery są szczególnie przeżarte korupcją. Ponieważ o przetargach i zamówieniach dla wojska decydują urzędnicy, to oni napędzają system wyciągania z budżetu bezzasadnie wysokich kwot – dod … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Sokólski 7/320 wśród powiatów, liderów inwestycji samorządowych
Następny artykułWojewoda zwiększa liczbę łóżek covidowych w kłodzkim szpitalu. Kolejne miejsca tworzone także w polanickim SCM