Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjął decyzję w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Niemcy wyślą Kijowowi 14 ciężkich wozów bojowych.
Oburzenia tą decyzją nie kryje strona rosyjska. Ambasada w Berlinie wydała jasny komunikat, wskazując, że “niemiecka decyzja o zatwierdzeniu dostawy czołgów Leopard na Ukrainę jest niezwykle niebezpieczna i przenosi konflikt na nowy poziom”.
Rosjanie dodają, że “Niemcy porzuciły swoją historyczną odpowiedzialność wobec Rosji, wyrażając zgodę na wysłanie czołgów”.
Niemieckie “tak” dla Leopardów
W wydanym w środę komunikacie Niemcy podkreślili, że decyzja obejmuje także zgodę dla innych państw, które chcą przekazać Leopardy Ukrainie. Tym samym Polska, Finlandia i inne państwa zgromadzone w koalicji sojuszników będą mogły wesprzeć walczącą z Rosjanami armię ukraińską.
– Ta decyzja jest zgodna z naszą dobrze znaną linią wspierania Ukrainy w miarę naszych możliwości. Działamy w ściśle skoordynowany i zgodny sposób na arenie międzynarodowej – przekazał Scholz w cytowanym oświadczeniu.
Oprócz czołgów Berlin wyśle także niezbędną amunicję oraz zapewni wsparcie techniczne i konserwatorskie dla wozów. Co więcej, żołnierze Bundeswehry będą także szkolić swoich ukraińskich kolegów z obsługi czołgów.
Potwierdzone spekulacje
Środowa decyzja Scholza potwierdziła nieoficjalne doniesienia “Der Spiegla” o pozytywnej decyzji w sprawie Leopardów.
Od piątku, gdy ministrowie obrony krajów wspierających Ukrainę spotkali się w Ramstein, presja na Berlin, by zgodził się przekazać sprzęt, była coraz większa. Opieszałość Niemiec krytykowali nie tylko sojusznicy, ale także tamtejsze media.
Dziennik wskazywał, że decyzja Berlina może oznaczać, iż USA zgodzą się wysłać na Ukrainę czołgi Abrams. O takim scenariuszu pisał “Wall Street Journal”. Niemieccy dziennikarze wskazywali, że administracja Joe Bidena jest coraz bardziej skłonna zgodzić się przekazać Abramsy, mimo negatywnej rekomendacji Pentagonu i wojskowych.
Czytaj też:
Gierasimow ostrzega Rosję: To największe zagrożenie od II wojny światowej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS