A A+ A++

Według rosyjskiego ministerstwa obrony Zachodni Okręg Wojskowy miał otrzymać mobilne pojazdy dowodzenia P-230T zbudowane na bazie lekko opancerzonych samochodów czterokołowych typu „Tigr-M”. Wcześniej (od połowy 2017 r.) zestawy te były przekazywane głównie do wojsk powietrzno-desantowych. Obecnie miały je otrzymać jednostki zmechanizowane stacjonujące w Obwodzie Woroneskim.

Mobilny pojazd dowodzenia P-230T. Fot. mil.ru

Zgodnie z oficjalnymi danymi nowy pojazd ma przede wszystkim zapewnić organizację łączności poprzez wideokonferencje z dowódcami batalionów i dywizjonów na polu walki. Sprzęt telekomunikacyjny znajdujący się na wyposażeniu zestawów P-230-T pozwala dodatkowo na bezpieczne prowadzenie rozmów telefonicznych i transmisji danych, realizując swoje zadania nie tylko po rozwinięciu na stanowisku bojowym, ale również w ruchu. Pojazd ten jest jednak nie tylko węzłem łączności, ale również punktem zbioru i opracowania informacji.

image Mobilny pojazd dowodzenia P-230T. Fot. mil.ru

Według Rosjan znajdują się w nim zautomatyzowane miejsca pracy, pozwalające operatorom obserwować sytuację operacyjną w obszarze wykonywania zadania w czasie rzeczywistym, a dowódcom jednostek na szybkie przesyłanie informacje o zmieniającej się sytuacji do wyższych szczebli dowodzenia. Rosjanie chwalą się przy tym, że zestaw ten zostanie po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności podczas Parady Zwycięstwa w Woroneżu.

Podobną nowością, choć zupełnie innego rodzaju, mają być mobilne banie PPB-32 BY wprowadzane obecnie do jednostek zmechanizowanych 58. Armii Ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego w Osetii Północnej. Ich zadaniem jest „zabezpieczenie sanitarnej higieny w warunkach polowych”. Z polowej łaźni nowej generacji może w trybie autonomicznym (bez tankowania) skorzystać ponad 120 osób.

image Wnętrze mobilnej bani PPB-32 BY. Fot. mil.ru

Jest to możliwe ponieważ poza niewielkimi pomieszczeniami samej bani (rosyjski odpowiednik sauny) Rosjanie wprowadzili osiem podstawowych i osiem uzupełniających linii prysznicowych dla w sumie 64 osób. Przygotowana została dodatkowo szatnia oraz pralnia. Załogę mobilnej bani stanowi od dwóch do czterech żołnierzy. Przygotowanie łaźni do pracy przez tą obsługę trwa nie dłużej niż 2,5 godziny.

Mobilna łaźnia została zbudowana w postaci modułu, dzięki czemu można ją zainstalować zarówna na pojazdach ciężarowych KamAZ i Ural. Można ją również rozbudowywać poprzez dołożenie: namiotów ramowych PK-20, wykonanych z tworzyw sztucznych zbiorników wodnych RDW-5000 (na 5 ton wody) i modułowych powłok łączących. Kąpiel może być organizowana w temperaturze otoczenia od -60 do + 60 stopni Celsjusza.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformacja dotycząca skrócenia czasu pracy Starostwa Powiatowego w Żninie
Następny artykułŚlęza Wrocław nad przepaścią. Dramatyczna sytuacja