A A+ A++

“To kiedy wyślecie T-34?” – pytali swego czasu internauci, otwarcie żartując z transportów czołgów T-54 i innych muzealnych eksponatów wysyłanych do Ukrainy. Rosyjscy propagandyści przekonywali wtedy, że to wcale nie jest taki zły pomysł, bo gdyby zaszła taka potrzeba, to T-34 mogłyby bez problemu pojechać na front.

Są takie stare. T-34 na ulicach Lwowa
/Narodowe Archiwum Cyfrowe /Wikimedia

I najwyraźniej zaszła, bo chociaż te czołgi z II wojny światowej nie dotarły jeszcze w rejony walk, to jak wynika z filmu opublikowanego na X/Twitterze przez Antona Heraszczenko, byłego ukraińskiego wiceministra spraw wewnętrznych i aktualnego koordynatora Urzędu Ochrony Biznesu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, są aktywnie wykorzystywane w obiektach treningowych. 

Co ciekawe, czołgi T-34 nie są jednymi starociami, jakie można zobaczyć na tym nagraniu, bo czołgi IS-2 i działa samobieżne ISU-152 to kolejne “klasyki” z czasów sowieckich. Film miał zostać nakręcony w rosyjskim 392. Centrum Szkoleniowym w Chabarowsku i z miejsca wzbudził zainteresowanie analityków, którzy zaczęli spekulować na temat potencjalnych powodów obecności tego sprzętu. 

Rosja: Szkoda nowych, niech trenują na starociach

Pojawienie się T-34 i innych pojazdów z czasów II wojny światowej ma miejsce w momencie, gdy w wyniku przedłużającego się konfliktu Rosja boryka się ze znacznymi stratami w nowocześniejszym uzbrojeniu. Podczas gdy zabytkowe czołgi T-54, T-55 i T-62 były już wysyłane na front ukraiński i nikogo nie dziwią, obecność jeszcze starszych modeli na poligonach szkoleniowych podkreśla skalę strat sprzętowych poniesionych przez Moskwę od początku inwazji. 

T-34 to radziecki czołg średni produkowany w latach 1941-1958, który w momencie pojawienia się na froncie II wojny światowej stanowił zaskoczenie dla Niemców ze względu na duży kaliber armaty, grubość pancerza i mobilność. Tym samym zyskał opinię pojazdu, którego wykorzystanie znacząco wpłynęło na przebieg wojny, w związku z czym niektóre czołgi T-34 w krajach socjalistycznych instalowano jako pomniki wojenne. Było to jednak ponad 80 lat temu i nawet kolejne modernizacje nie sprawią, że nagle stanie się rozwiązaniem odpowiednim na współczesne pole bitwy. 

T-34, IS-2 i ISU-152, czyli sprzęt z II wojny światowej

Podo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВокруг Запорожской области строят вторую и третью линии обороны, их модернизируют – ОВА
Następny artykułElden Ring Definitive Edition trafi na rynek? Gra podobno zmierza na nową platformę